fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

#RZECZoBIZNESIE: Krzysztof Urbanowicz: Kasy fiskalne online ograniczą szarą strefę

tv.rp.pl
Ustawodawcy będą mogli widzieć w czasie rzeczywistym efekty np. podniesienia akcyzy na wyroby alkoholowe. Pozwoli to też bardziej ograniczyć szarą strefę w gospodarce – mówi Krzysztof Urbanowicz, Prezes Zarządu Elzab, gość programu Marcina Piaseckiego.

Kasy fiskalne działające online to nowość na polskim rynku, która wejdzie jako obowiązek dla pierwszej grupy podatników 1 stycznia 2019 r.

- Kasa będzie łączyła się z repozytorium ministerstwa finansów i jej serwerami. Będzie mogła wysyłać dane o transakcjach i pliki JPK – tłumaczył Urbanowicz.

Wyjaśnił, że ustawodawcy będą mogli widzieć w czasie rzeczywistym efekty np. podniesienia akcyzy na wyroby alkoholowe. Pozwoli to też bardziej ograniczyć szarą strefę w gospodarce – mówił.

Urbanowicz przypomniał, że nie jest to polski pomysł. - Orban zrobił to 3 lata wcześniej i sfiskalizował online całe Węgry. Z naszych sąsiadów robią to Czechy, Słowacja, Słowenia, Grecja, nawet Białoruś, Ukraina i Rosja. Myślą o tym duże kraje Europy Zachodniej. Robi to też Kenia i 10 innych krajów afrykańskich – wyliczył.

W projekcie ustawy pierwsza grupa podatników, którzy od nowego roku mają mieć działające kasy online, to branża paliwowa oraz usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne. - Jest to ok. 100 tys. urządzeń. Pół roku później ustawa obejmie usługi gastronomiczne i w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. To kolejne 80 tys. urządzeń. Od 1 stycznia 2020 r. dołączy największa grupa. Będą to fryzjerzy, kosmetyczki, fitness, branża budowlana oraz usługi lekarzy, dentystów i prawników - mówił Urbanowicz.

Przyznał, że producenci kas są na to przygotowani. - Kasy są w końcowej fazie projektowania – zdradził.

Od kwietnia kantory powinny posiadać normalne kasy fiskalne. - Jest to stosunkowo mały rynek, ok. 2-3 tys. punktów – ocenił gość.

Elzab zawarł ostatnio umowę z Uberem.

- Mamy podpisaną umowę ramową, która zakłada dostawy do kierowców urządzeń fiskalnych, bo Uber chce zacząć przyjmować gotówkę od klientów – tłumaczył gość.

- Jest zadziwiająco duża grupa młodych klientów, którzy nie mają kart kredytowych. Jeżeli mają jakąś kartę to debetową. Ci ludzie wolą jeździć firmami taksówkowymi, gdzie mogą zapłacić gotówką. Uber nie chce stracić tego najmłodszego segmentu klientów. Pilot jest na terenie Warszawy. Do końca lutego kierowcy Ubera będą przyjmowali płatności gotówkowe - dodał Urbanowicz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA