fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Brexitowe monety zostaną przetopione. Są już nieaktualne

Bloomberg
Royal Mint, czyli brytyjska narodowa mennica, będzie musiała przetopić 10 mln monet mających upamiętnić brexit. Znalazła się na nich już zdezaktualizowana data wyjścia Wielkiej Brytanii z UE – 31 października.

Na brexitowych monetach pamiątkowych o nominale 50 pensów widnieje napis: „Pokój, dobrobyt i przyjaźń dla wszystkich narodów. 31 października 2019 r.”. Ponieważ jednak data brexitu została przesunięta na 31 stycznia 2020 r. (z opcją wcześniejszego wyjścia), zostaną one poddane recyklingowi. Miedź oraz nikiel, z których są one zrobione, zostaną odzyskane i wykorzystane w nowych numizmatach. Royal Mint nie wyjaśnia, czy powstaną z nich monety z nową datą brexitu. 

Czytaj także: Wielka Brytania: Będą wybory. Partia Pracy zmienia zdanie 

Na pomysł wpuszczenia do obiegu 10 mln brexitowych monet pamiątkowych wpadł obecny kanclerz skarbu Sajid Javid. Wzór tej monety zatwierdzono 8 października w trzech wersjach: miedziano-niklowej, srebrnej i złotej. Dwie pierwsze wersje monety miały trafić do powszechnego obiegu, trzecia miała być sprzedawana kolekcjonerom. Koszt ich wybicia nie został ujawniony. Wiadomo jednak, że nie spadł on w żadnym stopniu na podatników. Poniosła go Royal Mint.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA