fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Na polskim rynku obligacji rekord za rekordem

Bloomberg
Sprzedaż skarbowych obligacji oszczędnościowych w lutym wyniosła blisko 1,1 mld zł. To drugi z rzędu wynik zbliżony do dotychczasowych rekordów.

Jak podało w piątek Ministerstwo Finansów, w lutym inwestorzy detaliczni kupili obligacje skarbowe za 1088 mln zł, po 976 mln zł w styczniu. Tak dużego popytu na te papiery na początku roku resort nie odnotował nigdy wcześniej. 

Rekord sprzedaży obligacji detalicznych na poziomie 1146 mln zł ustanowiony został w listopadzie 2013 r., a następnie nieomal wyrównany w listopadzie 2015 r. W obu przypadkach Ministerstwo Finansów oferowało promocyjne obligacje (odpowiednie 13- i 11-miesięczne), które cieszyły się ogromną popularnością.

W całym 2017 r. sprzedaż obligacji oszczędnościowych sięgnęła blisko 6,9 mld zł, co było wynikiem najlepszym od co najmniej 2007 r. (MF nie podaje starszych danych). W pierwszych dwóch miesiącach br. popyt na te papiery był jednak ponad dwukrotnie większy, niż w takim samym okresie ub.r.

Wyraźny wzrost zainteresowania obligacjami skarbowymi widać od października ub.r., gdy MF wprowadziło do stałej oferty papiery trzymiesięczne, choć nie dają one zabezpieczenia przed inflacją: mają stałe oprocentowanie na poziomie 1,5 proc.

W lutym papiery trzymiesięczne odpowiadały za niemal 26 proc. całkowitej sprzedaży obligacji oszczędnościowych. Największą popularnością cieszyły się tradycyjnie dwulatki, których stałe oprocentowaniu obecnie wynosi 2,1 proc. Odpowiadały za ponad 37 proc. sprzedaży.

W przeszłości dwulatki miały zwykle jeszcze większy udział w sprzedaży. W ubiegłym roku wyraźnie wzrósł jednak popyt inwestorów detalicznych na obligacje czteroletnie, których oprocentowanie jest indeksowane inflacją. To reakcja na powrót inflacji po niemal trzech latach spadku cen konsumpcyjnych w Polsce.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA