fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

Ruszył biotechnologiczny inkubator UW i Roche

123RF
Uniwersytet Warszawski zawarł porozumienie z firmą Roche Polska, światowym liderem innowacyjnego przemysłu farmaceutycznego.

Dzięki współpracy, w ramach utworzonego w tym roku Inkubatora UW, powstanie BioMed Academy - autorski program akceleracyjny dla studentów, doktorantów i pracowników UW. To innowacyjna forma współdziałania uczelni i biznesu, w ramach której - obok edukacyjnego i praktycznego bloku dydaktycznego - opracowana zostanie ścieżka rozwoju projektów z obszarów biotechnologii, farmacji, medycyny i bioinformatyki.

UW zmienia sposób kształcenia i wspierania swoich studentów. Uczelnia kładzie coraz większy nacisk na pobudzanie myślenia przedsiębiorczego oraz budowanie interdyscyplinarnych zespołów naukowych. Jednym z flagowych przedsięwzięć uniwersytetu jest Inkubator Przedsiębiorczości utworzony w marcu 2017 r. W krótkim okresie od uruchomienia programu, z oferty Inkubatora UW skorzystało już ponad 1000 studentów.

- Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo potrzebne są zmiany w systemie edukacji studentów. Uczelnie muszą iść z duchem czasu, by ich absolwenci, wchodząc na rynek pracy, byli nie tylko samodzielni i doskonale przygotowani, ale także przedsiębiorczy i konkurencyjni - komentuje prof. Anna Giza-Poleszczuk, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak tłumaczy, zawiązanie współpracy z jedną z największych na świecie innowacyjnych firm farmaceutycznych - Roche Polska - to wymiar symboliczny, bo pokazuje, że na polskich uczelniach mogą zachodzić oczekiwane zmiany.

Innowacyjny w skali Polski program BioMed Academy ma na celu rozwój pomysłów i projektów z interdyscyplinarnego obszaru biotechnologii, farmacji, medycyny i bioinformatyki. Zadaniem programu jest wyposażenie jego uczestników w praktyczną wiedzę nt. realizacji projektów na pograniczu biznesu i nauki oraz wyłonienie i wspieranie projektów o największym potencjale dalszego rozwoju. - Współpraca z wiodącym ośrodkiem akademickim to przykład partnerstwa publiczno-prywatnego, które wykorzystując zasoby i know-how obu partnerów wspiera rozwijanie myśli innowacyjnej w naszym kraju - twierdzi Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska.

Według niego, to także wspólna odpowiedź środowiska akademickiego i biznesu na potrzebę stworzenia przestrzeni, w której rozwijana w toku studiów akademickich wiedza teoretyczna, może zostać uzupełniona o doświadczenia praktyczne. - Takie podejście zaowocuje wzmocnieniem kompetencji ważnych dla pozycji absolwentów na rynku pracy. Będzie ich również inspirować do rozwijania własnych pomysłów i projektów, wspierających powstawanie innowacji w Polsce - dodaje Janicki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA