fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

#RZECZoBIZNESIE: Kazimierz Monkiewicz: Bierzmy przykład z Amerykanów

Rzeczpospolita
Nie inwestujmy w badania punktowe, tylko starajmy się być jako Polska inteligentnym zamawiającym, który postawi problem i zaprosi do rozwiązania go różne podmioty - apeluje Kazimierz Monkiewicz z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przygotowuje się do uruchomienia serii programów badawczych inspirowanych sposobem funkcjonowania amerykańskiej agencji rządowej Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA). Na czym opiera się jej sukces i czego możemy nauczyć się od Amerykanów w zakresie wdrażania innowacji do gospodarki?

- DARPA stworzyła bardzo rewolucyjny pomysł: koncepcję rozwiązywania problemów. Tak naprawdę to zaadresowanie problemu jest punktem wyjścia, a nie stworzenie urządzenia czy technologii. To jest więc inne myślenie: nie inwestujmy w badania punktowe, tylko starajmy się być jako Polska inteligentnym zamawiającym, który postawi problem i zaprosi do rozwiązania go różne podmioty – tłumaczy Kazimierz Monkiewicz.

Na jakim problemie powinna skupić się obecnie Polska i w którym kierunku powinniśmy dążyć?

- Jest wiele obszarów, w których tego typu koncepcję można by zastosować. Myślę, że bardzo gorącym tematem dzisiaj, o którym mówimy wszyscy, jest elektromobilność – mówi.

Idąc za przykładem DARPA, dobrym rozwiązaniem byłoby zatem stworzenie konkursu, który skłoniłby do podjęcia działań w tym zakresie podmioty z różnych środowisk – firmy prywatne, instytuty badawcze czy uniwersytety.

- Nie widzimy dzisiaj jeszcze takiego praktycznego kroku do przodu, żebyśmy mogli powiedzieć, że jesteśmy w stanie spróbować zmierzyć się z tym problemem. Liczymy więc na to, że odpowiednie sprofilowanie przepływu środków właśnie w ten sposób pomoże na to, żeby to było bardziej efektywne – zaznacza Monkiewicz.

Jak dodaje, inne obszary w gospodarce, które wymagają takiego innowacyjnego podejścia, to m. in. koncepcja „inteligentnego domu” oraz statków bezzałogowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA