fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Chińskie PKB wciąż rośnie, ale najsłabiej od prawie 30 lat

Bloomberg
Wzrost gospodarczy w Chinach wyniósł w trzecim kwartale 6 proc. Zwolnił on z 6,2 proc. w drugim. Średnia prognoz analityków mówiła, że wyniesie on 6,1 proc.

Tempo wzrostu chińskiego PKB było w drugim kwartale najniższe od 1992 r. - Gospodarka wyraźnie zwalnia odkąd w pierwszym kwartale 2018 r. rosła o 6,8 proc. To wina ograniczania akcji kredytowej oraz wojny handlowej z USA. Nie ma wątpliwości, że pogorszenie koniunktury jest poważne - twierdzi Vishnu Varathan, ekonomista Banku Mizuho. Analitycy spodziewają się, że spowolnienie gospodarcze jeszcze się pogłębi, choć opublikowane w piątek dane wskazują na poprawę sytuacji we wrześniu. (Sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,8 proc. r./r., a produkcja przemysłowa o 5,8 proc. r./r.).

- Pomimo silniejszego września, negatywna presja na aktywność gospodarczą powinna się nasilić. Zwalniający globalny wzrost gospodarczy będzie ciążył eksportowi, ograniczenia fiskalne oznaczają, że wydatki infrastrukturalne wyhamują w średnim terminie a ostatni boom w budownictwie mieszkaniowym się skończy - prognozuje Julian Evans-Pritchard, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

- Chiński wzrost gospodarczy powinien zwalniać w nadchodzących dwóch kwartałach - uważa Bo Zhuang, ekonomista TS Lombard. Prognozuje on, że PKB wzrośnie w czwartym kwartale o 5,8 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA