fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brexit: Członkowie UE ostatecznie zatwierdzili umowę

AFP
Rada Europejska zatwierdziła porozumienie w sprawie brexitu uzgodnione z rządem Wielkiej Brytanii. To ostatni formalny krok wymagany do wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 31 stycznia.

Wczoraj większością głosów 621 do 49 Parlament Europejski zatwierdził warunki opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.13 europosłów się wstrzymało.

Czytaj także: Brexit już w piątek: USA nie zastąpią Wielkiej Brytanii Unii

Dziś umowę przegłosowała Rada Unii Europejskiej. Potrzebna do tego była kwalifikowana większość głosów. 27 członków wspólnoty miało do godziny 13 czas, by przedstawić zgodę na piśmie.

- To oczywiście smutny dzień. Brexit sprawi, że obie strony i Unia Europejska i Wielka Brytania będą słabsze, jak przy rozwodzie - mówił cytowany przez Polskie Radio unijny negocjator do spraw brexitu Michel Barnier.

Brukselę i Londyn czekają teraz negocjacje w sprawie nowego porozumienia handlowego. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen liczy na rozmowy, które będą toczone w duchu współpracy. Podkreśliła jednocześnie, że żadne partnerstwo nie będzie opierało się na takich samych zasadach, jak członkostwo w Unii.

Czytaj także: Londyn nie żałuje Unii Europejskiej

Wielka Brytania po 47 latach opuści Unię Europejską w nocy z piątku na sobotę.

Okres przejściowy rozpocznie się 1 lutego i potrwa do końca tego roku. Może on zostać raz przedłużony o rok lub maksymalnie dwa lata, jednak decyzja w tej sprawie musi zapaść najpóźniej 1 lipca.

Źródło: rp.pl/Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA