fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Weber: Mam nadzieję, że wasze dzieci będą chciały wrócić do UE

Parlament Europejski
Parlament Europejski poparł porozumienie w sprawie brexitu uzgodnione z rządem Wielkiej Brytanii, co jest jednym z ostatnich formalnych kroków wymaganych do wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 31 stycznia.

Większością głosów 621 do 49 Parlament Europejski zatwierdził warunki opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.13 europosłów się wstrzymało.

Teraz, gdy Wielka Brytania i parlamenty europejskie ratyfikowały umowę, Rada Unii Europejskiej, która reprezentuje 27 krajów UE, musi podpisać umowę kwalifikowaną większością głosów. Kraje mają czas do 13:00 w czwartek, aby przedstawić zgodę na piśmie.

- Zawsze będziemy was kochać i zawsze będziemy blisko - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen, zwracając się do tych brytyjskich posłów do PE, którzy wzięli udział w posiedzeniu plenarnym.  - Niech żyje Europa - dodała.

Von der Leyen podkreśliła również, że warunki żadnej z nowych partnerskich  umów między UE a Wielką Brytanią "nie przywróci jej korzyści z bycia częścią Unii Europejskiej".

Szef Europejskiej partii Ludowej Martin Weber zaznaczył z kolei podczas debaty, że Unia zapewni Brytyjczykom dostęp do unijnego rynku tylko pod warunkiem, że będą przestrzegać unijnych przepisów.

Weber nie zdołał jednak powstrzymać emocji i zwrócił się do brytyjskich europosłów: - Koledzy, mam nadzieję, że dzięki naszej pracy w kolejnych latach Europa stanie się tak silna, tak atrakcyjna, że wasze dzieci i wnuki będą chciały ponownie dołączyć do Unii Europejskiej.

Decyzję PE podsumowują polscy europosłowie.

"done! Małżeństwo było z rozsądku a rozwód jest ze złych emocji. Ma to sens? Politycy oszaleli, my pozostańmy sobie życzliwi. Kochamy Was, Brytyjczycy" - napisała Magdalena Adamowicz z PO.

"DONE! Bruksela nie wierzy łzom... Nieznośny patos dzisiaj w PE kontrastował z unijną arogancją wobec UK po referendum nt. Brexitu i wielomiesięcznemu kabaretowi w House of Commons. Otwieramy nowy rozdział historii Unii- i nie musi być on lepszy" - napisał z kolei Ryszard Czarnecki z PiS.

Źródło: rp.pl, Politico
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA