fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Najbogatsze kobiety Rosji

wikipedia.org/Pinskibob
Liderka jest wciąż ta sama, choć od sześciu lat w Rosji nie mieszka. Jelena Baturina warta jest miliard dolarów.

Magazyn Forbes przedstawił coroczny ranking najbogatszych Rosjanek. Na czele Jelena Baturina, żona byłego mera Moskwy Jurija Łużkowa. Jej majątek Forbes ocenił na 1 mld dol. - o 100 mln mniej niż rok wcześniej. Baturina działa w nieruchomościach, rozwija biznes hotelarski w Rosji, Austrii, Czechach i Irlandii. W 2016 r kupiła za 10 mln dol. biura w Nowym Jorku oraz działkę za 40 mln dol. nad morzem na Cyprze w Limasol. To miasto od lat jest opanowane przez Rosjan. Baturina chce tam zbudować kompleks apartamentowców.

Od 2011 r miliarderka mieszka w Londynie dokąd cała rodzina w pośpiechu się przeniosła uciekając przed antykorupcyjnym śledztwem w sprawie powiązań administracji Łużkowa z biznesami jego żony i zbiegłych szefów Banku Moskwa. Do dziś nie ma ostatecznego zakończenia dochodzenia, sprawa się wlecze i rozmywa.

Na drugim miejsce Jelena Rybołowlewa, była żona oligarchy Dmitrija Rybołowlewa. Na rozwodzie z bogaczem zyskała 600 mln dol.

Na trzeciej pozycji Natalia Filewa (600 mln dol.) szefowa rady dyrektorów grupy S7.

W piątce są też Olga Bielawcewa członkini rady dyrektorów banku Progress Kapitał - 450 mln dol. Bielawcewa wzbogaciła się dzięki sprzedaży swojej firmy Bipak (opakowania) korporacji Mondi Group.

Na piątej pozycji Tatiana Bakalczuk dyrektor generalna sklepu internetowego Wilbberris - 420 mln dol.

W sumie majątek 100 najbogatszych Rosjanek to 7,3 mld dol. - o 25 proc. więcej niż rok wcześniej. Kobiety w rosyjskim biznesie są słabo reprezentowane i zarabiają dużo mniej od mężczyzn. Swoje firmy ma niewiele z nich, większość zajmuje stanowiska głównych księgowych lub ekonomistów w firmach „męskich". Jelena Baturina jest jedyną kobietą w setce najbogatszych Rosjan. Według danych Forbesa za 2016 r w zestawieniu 200 najbogatszych Rosjan zajmuje 90 miejsce.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA