fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

CIA zamówiło zastawę w Bolesławcu. Projekt odtajniony

http://www.ceramika-artystyczna.pl
Wywiad najpotężniejszego supermocarstwa zamówił dla siebie jedyną w swoim rodzaju ceramikę z Polski.

Centralna Agencja Wywiadowcza pozwoliła Spółdzielni „Ceramika Artystyczna" z Bolesławca pochwalić się zamówieniem, jakie wytwórnia ceramiki zrealizowała niedawno dla CIA. Agencja wywiadu Stanów Zjednoczonych zamówiła w Spółdzielni Rękodzieła Artystyczne „Ceramika Artystyczna" unikalną serię wyrobów ceramicznych. Projekt dekoracji, który zachwycił CIA wykonała, jak chwali się spółdzielnia na swojej stronie, wieloletnia projektantka zakładu Maria Starzyk.

Realizując tak nietypowe zamówienie „Ceramika Artystyczna" musiała się zmierzyć ze specjalnymi wymaganiami CIA i nie chodzi tu tylko o kwestie zachowania poufności. Przedstawiciele Agencji mieli specjalne wymagania co do kolorystyki wzoru oraz tego, jak nanoszone ma być logo CIA. Na każdym elemencie ceramiki logo zawierające amerykańskiego orła i kompas musiało być nanoszone ręcznie. Bolesławieckie zakłady słyną zresztą z ręcznego nanoszenia wzorów i staranności produkcji.

Nie do końca wiadomo, jak to się stało, że CIA zgłosiło się właśnie do „Ceramiki Artystycznej". Prezeska Hanna Smoleńska spekulowała w rozmowie z TVN24, że może to być efekt wizyty amerykańskich żołnierzy albo faktu, że wyroby spółdzielni sprzedawane są w... Pentagonie. Prezeska jest dumna z faktu i chwali się, że zamówienie jest „jedyne w swoim rodzaju".

Bolesławiecka spółdzielnia eksportuje 90 procent swojej produkcji. Połowa eksportu trafia właśnie do USA, reszta do pozostałych 24 krajów, do których eksportowane są wyroby spółdzielni. Zakład powstał w 1950 roku na miejscu funkcjonującej przed wojną fabryki „Paul und Sohn". „Ceramika Artystyczna" jest jedną z kilku firm, która kontynuuje w Bolesławcu miejscowe tradycje produkcji ceramiki o unikalnych wzorach.

To nie pierwsze „specjalne" zamówienie, jakie wykonała „Ceramika Artystyczna". W 1997 roku LOT zamówił właśnie w Bolesławcu komplet ceramiki dla Jana Pawła II.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA