fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Agencja Rynku Rolnego: będą kontrole pól tytoniowych

123RF
Nadzorem nad plantacjami tytoniu zajmie się Agencja Rynku Rolnego. Kontrole to jeden z ważniejszych elementów walki z szarą strefą w branży.

– Pracujemy nad ustawą wprowadzającą kontrolę upraw tytoniowych – mówiła Grażyna Bernatowicz z Ministerstwa Rolnictwa podczas czwartkowej debaty zorganizowanej przez BCC. Nadzór miałaby sprawować, wykorzystując systemy GPS, Agencja Rynku Rolnego.

To bardzo ważna deklaracja dla całego przemysłu tytoniowego, który szczególnie cierpi przez szarą strefę. Jak podkreślali podczas debaty uczestnicy tego rynku, o ile etap przetwarzania tytoniu oraz produkcji wyrobów jest w miarę dobrze zabezpieczony, o tyle produkcja rolnicza jest najsłabszym ogniwem.

– Wraz z odejściem od subsydiowania upraw przez UE państwo straciło kontrolę nad tym, kto i ile tytoniu produkuje, a z pewnością jego część trafia do nielegalnych fabryk – zauważają eksperci BCC. W Polsce mamy ok. 13–14 tys. plantatorów tytoniu.

Z kolei Wiesław Jasiński, wiceminister finansów, zadeklarował, że jego resort pracuje nad całym pakietem zmian prawno-organizacyjnych, które mają ograniczyć nie...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA