fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Śnieżka dopina przejęcie

Adobe Stock
Producent farb i lakierów sfinalizował transakcję nabycia 80 proc. udziałów węgierskiej spółki.

Cena transakcji wyniosła 8,004 mld forintów, czyli około 106,4 mln zł, ale może ona jeszcze wzrosnąć, jeśli węgierskiej spółce uda się zatrzymać pozyskane w przeszłości dotacje. Szczegółowe informacje na ten temat będą znane po zakończeniu trwających procedur administracyjnych na Węgrzech. Ostateczna cena nabycia przez Śnieżkę tych udziałów może wzrosnąć maksymalnie o 0,795 mld forintów, tj. 10,6 mln zł.

Wyniki sprzedażowe i finansowe Poli-Farbe oraz jej spółek zależnych (rumuńskiej i słowackiej) będą konsolidowane przez Śnieżkę od II kwartału 2019 r. Dzięki akwizycji grupa umocni pozycję w regionie. Po transakcji Węgry staną się drugim najważniejszym rynkiem spółki pod względem generowanych przychodów. Zarząd polskiej firmy liczy na synergie w obszarach zakupu surowców oraz badań i rozwoju, co będzie miało wpływ na efektywność produkcji. – Wzrost skali działalności oraz dywersyfikacja źródeł dostaw pozwoli nam zaoszczędzić na zakupie surowców potrzebnych do produkcji i opakowań. Liczymy także na wymierne korzyści w obszarze badań i rozwoju, marketingu oraz sprzedaży – podkreśla Piotr Mikrut, prezes Śnieżki.

W dłuższej perspektywie Śnieżka liczy też na korzyści z rozwoju sprzedaży w krajach Europy Południowej i Bałkanów, wykorzystując lokalizację węgierskich zakładów.

Według audytowanych danych za 2018 rok, spółka Poli-Farbe wypracowała przychody ze sprzedaży w wysokości 12,6 mld forintów. Jej zysk operacyjny EBITDA przekroczył 1 mld forintów, a zysk netto wyniósł 689 mln forintów.

Podczas czwartkowej sesji za papiery Śnieżki płacono na giełdzie około 93,50 zł, co oznacza brak zmiany względem ceny odniesienia z poprzedniej sesji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA