fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polscy przedsiębiorcy odważniej podbijają świat

Rodzime firmy coraz chętniej decydują na ekspansję na bardziej ryzykowne rynki, ponieważ mogą liczyć na wsparcie państwa.

KUKE podsumowała wynik swojej działalności w pierwszym kwartale roku. Wskazują one jednoznacznie na zwiększona aktywność polskich przedsiębiorców. Wartość ubezpieczonego obrotu eksportowego w ramach krótkoterminowych ubezpieczeń gwarantowanych przez Skarb Państwa (SP) w I kwartale 2017 r. wyniosła 451 mln zł, co stanowi 12 procent więcej wobec wyniku w pierwszych trzech miesiącach 2016 r. O 22 procent wzrosła wartość udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych gwarantowanych przez SP, osiągając wartość blisko 61 mln zł. Natomiast ekspozycja w zakresie średnio- i długoterminowych ubezpieczeń eksportowych gwarantowanych przez SP była ponad czterokrotnie wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wyniosła ona 1,3 mld złotych.

- Pierwszy kwartał 2017 r. wygląda bardzo optymistycznie. Wszystko wskazuje na to, że polscy eksporterzy coraz bardziej doceniają dostępność oferowanych przez KUKE ubezpieczeń gwarantowanych przez Skarb Państwa. Realne wsparcie pozwala im zaistnieć na rynkach nieco bardziej egzotycznych czy perspektywicznych choć postrzeganych jako ryzykowne. Warto zauważyć, że z podobną dynamiką w krótkim terminie mieliśmy do czynienia ostatnio w 2013 roku – mówi Piotr Stolarczyk, wiceprezes zarządu KUKE.

Wartość limitu na ubezpieczenia gwarantowane przez Skarb Państwa w 2017 roku zgodnie z ustawą budżetową wynosi 15 mld zł. Gwarantowanie przez Skarb Państwa ubezpieczeń kontraktów eksportowych jest ważne dla realizacji skutecznej polityki eksportowej państwa. Stanowi ono zabezpieczenie przedsiębiorców przed ryzykiem wynikającym z eksportu do państw politycznie mniej stabilnych lub związanym z dużymi i długoterminowymi projektami inwestycyjnymi realizowanymi za granicą. KUKE zabezpiecza takie transakcje działając na rachunek Skarbu Państwa Ubezpieczenie kontraktów eksportowych jest propozycją dla polskich podmiotów gospodarczych eksportujących krajowe towary i usługi oraz dla jednostek, które finansują kontrakty eksportowe polskich firm.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA