26,2 mld zł, o 5,4 proc. więcej niż w 2015 r. wydamy w tym roku w  segmencie HoReCa (hotele, restauracje, catering) – wynika z raportu PMR. Według jego autorów, rynek ten ma przed sobą bardzo dobre perspektywy wzrostu. Z jednej strony zmienia się tryb życia Polaków, przez co mają mniej czasu i są bardziej skłonni korzystać z gastronomii, a z drugiej z roku na rok rośnie dochód rozporządzalny.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym pozytywnie na rynek jest rządowy program prorodzinny 500 plus.  - Warto tu zaznaczyć, że gro rodzin w Polsce nie posiada nadwyżek budżetowych, co sprawi, że część tych pieniędzy zostanie przeznaczonych na konsumpcję. Jeżeli przyjąć, że nadwyżka zostanie skonsumowana w podobny sposób średniorocznie co obecna struktura wydatków w budżetach gospodarstw, to można przyjąć, że nawet około 3 proc. z tych pieniędzy zostanie wydanych w sektorze HoReCa, czyli przynajmniej 500 mln zł – czytamy w komunikacie PMR.

- Z całą pewnością duży odsetek tych pieniędzy zostanie przeznaczony na prostą konsumpcję, czyli zyskają na tym bary szybkiej obsługi, lodziarnie, kawiarnie, a także bary alkoholowe – dodają analitycy.

Możliwości rozwoju są nadal spore, bo Polacy wciąż bardzo mało wydają na gastronomię. Według danych Eurostatu zebranych z badań budżetów domowych, Polacy przeznaczają 3,2 proc. na usługi hotelowe i restauracyjne. Dla porównania u Czechów jest to 8,4 proc., Niemców 5,3 proc. czy Słowaków 5,4 proc.