fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Hiszpański bankier skazany za próbę przemytu obrazu Picassa

Guardia
Hiszpański bankier, wnuk założyciela Santader Group, Jaime Botin został skazany na 1,5 roku więzienia i gigantyczną grzywnę za próbę wywiezienia z Hiszpanii obrazu "Głowa młodej kobiety" Pabla Picassa.

Sąd w Madrycie nie tylko zdecydował się nałożyć na Botina karę w wysokości 52,4 milionów euro, ale także skonfiskował obraz, którego właścicielem stało się państwo.

Prawdopodobnie 83-letni Jaime Botin prawdopodobnie nie pójdzie do więzienia, ale kara finansowa za próbę wywiezienia z kraju cennego obrazu jest nawet dla niego dotkliwa.

Miliarder ma 10 dni na wniesienie apelacji.

Obraz Pabla Picassa "Głowa młodej kobiety", który uważany jest w Hiszpanii za narodowy skarb, jest wyceniany na 24-26 mln euro.

Jamie Botin usiłował wywieźć obraz z Hiszpanii w 2012 roku, ale nie uzyskał na to pozwolenia hiszpańskich władz. Twierdził, że chciał umieścić dzieło sztuki w swoim domu w Szwajcarii. Ostatecznie trafiło ono na jacht miliardera i w okolicach Korsyki zostało "aresztowane" w 2015 roku, a następnie wróciło do Hiszpanii. Hiszpańscy śledczy podejrzewali, że chce on sprzedać obraz, ponieważ o zezwolenie na wywóz starał się przedstawiciel domu aukcyjnego Christie’s. Z dokumentacji domu aukcyjnego wynika, iż obraz Picassa miał zostać wystawiony na sprzedaż w lutym 2013 roku.

Botin kupił obraz w 1977 r. A obecnie obraz można podziwiać w Muzeum Narodowym Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie.

Według hiszpańskiego prawa każde dzieło sztuki, które ma ponad 100 lat podlega ochronie prawnej i nie wolno go bez specjalnego zezwolenia wywozić poza granice Hiszpanii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA