fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

W Nanning o 5G, komunikacji, handlu i finansach

Bloomberg
W chińskim Nanning rozpoczyna się 16. edycja targów China-ASEAN EXPO (CAEXPO). To jedna z dziesięciu najbardziej wpływowych ekspozycji w Chinach. Podczas tegorocznej edycji CAEXPO szczególne miejsce zajmuje Polska.

W chińskiej metropolii Nanning startują 16. targi China-ASEAN EXPO (CAEXPO). W tegorocznej edycji wydarzenia Polska otrzymała status kraju partnerskiego. Nasz kraj jest pierwszym z Europy zaproszonym do udziału w targach w takiej roli. 

Osią tegorocznej edycji CAEXPO są tematy związane przede wszystkim z dalszym zacieśnianiem współpracy gospodarczej Chin z państwami ASEAN. ASEAN (z ang. Association of South-East Asian Nations, Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) to organizacja powołana w celu współpracy politycznej i gospodarczej. Tworzą ją Filipiny, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia, Brunei, Wietnam, Laos, Mjanma i Kambodża. 

Chińska Wizja 2030

Chińczycy mówią o modelu współpracy w regionie, opartym o konsensus. Określają tę współpracę mianem strategicznego partnerstwa Wizja 2030. W tym roku obszary, które znalazły się w centrum uwagi, to wzajemne inwestycje, handel, finanse, a także nowe technologie, w tym 5G.

W wydarzeniu wezmą udział wysocy rangą przedstawiciele rządów Chin i krajów ASEAN, a także reprezentanci organizacji międzynarodowych m.in. Banku Światowego, szefowie krajowych izb gospodarczych, biznesmeni. Wśród gości będzie także delegacja rządowa z Polski. Organizatorzy zapowiedzieli również udział byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Polska krajem partnerskim CAEXPO

Gao Feng, rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu podkreśla, że w CAEXPO weźmie także udział 600 gości handlowych spoza Chin i regionu ASEAN. Jako największe reprezentacje biznesowe w tym gronie wymienia przedstawicieli Polski, USA, Kazachstanu, Kanady, Japonii i Korei Południowej.

Jak wskazuje strona chińska, rośnie liczba krajów-wystawców leżących wzdłuż chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku. Na wystawie prezentowanych jest zatem 131 projektów z 20 krajów leżących na tym szlaku (wzrost o 59 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym). M.in. z Polski, Korei Południowej, Australii, Pakistanu, Indii, Włoch, Francji czy Rosji.

W celu promocji współpracy między Chinami, państwami ASEAN i innymi krajami wzdłuż Inicjatywy Pasa i Szlaku, organizatorzy od 2014 roku zapraszają do udziału w targach państwa spoza ASEAN. W tym roku pierwszym państwem z Europy zaproszonym do udziału w wydarzeniu jako kraj partnerski została Polska.

Podczas briefingu prasowego poprzedzającego imprezę organizatorzy CAEXPO kilkakrotnie mówili o Polsce i jej statusie podczas targów.

– Organizatorzy CAEXPO po raz pierwszy zaprosili do udziału w imprezie Polskę w charakterze państwa partnerskiego z Europy. Także pierwszy raz delegacja z Polski weźmie udział w CAEXPO – mówi Gao Feng.

– Podczas targów Polska będzie miała okazję do promocji jako kraj, a także do prezentacji produktów firm. Odbędzie się także m.in. konferencja tematyczna promująca Polskę – wymienia rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu. W targach bierze udział około dwudziestu polskich firm.

CAEXPO – azjatyckie forum współpracy

16. targi CAEXPO potrwają do 24 września. Wydarzenie odbywa się corocznie. Jego współorganizatorami są rząd Chin oraz dziesięć państw członkowskich ASEAN i Sekretariat ASEAN. 

CAEXPO plasuje się na liście dziesięciu najbardziej wpływowych ekspozycji w Chinach. Jak dotąd wzięło w nim udział 67 przywódców z Chin i państw ASEAN oraz 660 tys. wystawców i gości handlowych. Wydarzenie cieszy się także popularnością wśród przedstawicieli biznesu z krajów spoza tego regionu.

Równolegle z targami CAEXPO, w Nanning odbywa się również 16. Szczyt Biznesu i Inwestycji Chiny-ASEAN (China-ASEAN Business and Investment Summit, CABIS). 

Jeremi Jędrzejkowski z Nanning 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA