fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polska będzie nie tylko dostawcą części

Bloomberg
300 mln zł wsparcia z programu kosmicznego trafi do firm. To pierwszy tak duży zastrzyk dla tego sektora w naszym kraju.

Eksperci chwalą właśnie ogłoszony oficjalnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) konkurs „Szybka ścieżka kosmiczna”, w ramach którego 300 mln zł trafi do firm z tej raczkującej w naszym kraju branży.

– 300 mln zł to ewenement. Nigdy wcześniej nie było takich pieniędzy dla tego sektora – mówi Grzegorz Brona, były dyrektor Polskiej Agencji Kosmicznej, a obecnie prezes firmy Creotech.

To pieniądze z unijnego programu „Inteligentny rozwój”. Nabór wniosków rozpocznie się 2 września i potrwa do 15 listopada 2019 r.

– Mam nadzieję, że fundusze posłużą do realizacji raczej kilku większych projektów niż kilkudziesięciu małych. Tylko takie są w stanie budować większą wartość całej polskiej branży i zapewnić awans polskich podmiotów z dostawców komponentów na realizatorów misji – mówi Grzegorz Brona.

Jego firma prowadzi od 2017 r. jeden z największych kosmicznych projektów wspieranych przez NCBiR, czyli HyperSat – buduje platformę satelitarną o masie 30–60 kg, która może służyć np. telekomunikacji lub do obserwacji. Jest przygotowywana według metodologii Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Polska składka do ESA to ok. 36 mln euro, czyli 1 proc. budżetu agencji. Brona zachęca do jej zwiększenia. Francja czy Wielka Brytania przekazują po kilkaset milionów euro rocznie. – To byłaby zmiana jakościowa. Fundusze posłużyłyby transferowi doświadczenia z ESA do polskich podmiotów – zachęca były szef Polskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA