fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kongres 590: "Konstytucja biznesu" Mateusza Morawieckiego"

Wicepremier Mateusz Morawiecki w drugim dniu Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce, gdzie przedstawia "Konstytucję dla biznesu", czyli pakiet rozwiązań ułatwiających prowadzenie firm
PAP/Darek Delmanowicz
Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił na Kongresie 590 nowa "Konstytucję biznesu".

„Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone” - taką zasadę wprowadzi "Konstytucja biznesu" opracowana przez Mateusza Morawieckiego. Poza tym dokument zawiera także inne korzystne dla przedsiębiorców rozwiązania: "działalność nierejestrowa" dla działalności na najmniejszą skalę; „ulga na start” dla początkujących przedsiębiorców; likwidacja numeru REGON; powołanie Rzecznika Przedsiębiorców.

 

Pakiet „Konstytucja biznesu” ma składać się z zestawu rozwiązań przede wszystkim o randze ustaw, w tym najobszerniejszej ustawy Prawo przedsiębiorców.

Pakiet utworzą też: ustawa o uproszczeniu przepisów podatkowych; ustawa o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzeczniku Przedsiębiorców; ustawa proprzedsiębiorcza; ustawa o dereglamentacji działalności gospodarczej; uchylenie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium PRL działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne.

W pakiecie znajdą się także uchwała Rady Ministrów dot. zniesienia obowiązku posługiwania się pieczątką przez przedsiębiorcę, Podręcznik Liczenia Kosztów Regulacyjnych, ustawa o uproszczeniu procedur wydatkowania funduszy UE, ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz o Punkcie Informacji dla Przedsiębiorców oraz ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym.

Ustawa Prawo przedsiębiorców ma ustalać podstawowe zasady prawne odnoszące się do przedsiębiorców. Mają to być zasady: wolności działalności gospodarczej, „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, domniemania uczciwości przedsiębiorcy, przyjaznej interpretacji przepisów (in dubio pro libertate), rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy, wysokiej jakości obsługi urzędowej, proporcjonalności, a także bezstronności i równego traktowania.

Ustawa Prawo przedsiębiorców wprowadzi pojęcie działalności nierejestrowej - działalności na najmniejszą skalę (przychody miesięczne do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia), która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą. Ma ona dotyczyć zwłaszcza drobnego handlu (np. zieleniną), dorywczo świadczonych usług (np. sporadycznie udzielanych korepetycji) i urzeczywistniać zasadę wolności działalności gospodarczej.

Likwidowany ustawą ma być też numer REGON. Przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP (numer REGON będzie stopniowo wycofywany z obrotu).

To tylko niektóre założenia dokumentu prezentowanego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Morawiecki: firmy muszą polegać na prawie

Jest fundamentalnie ważne, by firmy mogły polegać na prawie - podkreslił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki i dodał, że państwo musi rozumieć przedsiębiorców, ale też przedsiębiorcy powinni starać się nie omijać tych przepisów, ale starać się być razem z państwem i budować wspólnie gospodarkę.

- Przedsiębiorcy to nie są kombinatorzy, ale państwo to nie jest łupieżca. Państwo to nie jest krwiopijca. Już nawet używanie takiego języka jest niedobre. Nie buduje wspólnoty, nie buduje silnego państwa. Właśnie w tych dojrzałych zachodnich i wschodnich państwach, które odniosły największy sukces, tam budowana jest wspólna płaszczyzna porozumienia, kompromis - mówił wicepremier.

Podkreślił, że jako nadrzędne zadanie stawia sobie zbudowanie płaszczyzny porozumienia. - I w ramach tej Konstytucji dla biznesu chcemy takie mechanizmy zaproponować - powiedział Morawiecki.

Budując silną gospodarkę chcę oprzeć ją przede wszystkim na przedsiębiorcach, ale zwłaszcza na małych i średnich przedsiębiorcach - podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki i dodał, że na początku lat 90. popełniono szereg błędów, m.in. nie budowano polskiego kapitału i pozbywano się polskich firm, które zostały uznane za nieefektywne.

Nie da się cofnąć czasu, ale można postawić na małe i średnie firmy z których wyrosną duże firmy, które podbija międzynarodowe rynki - podkreślał wicepremier.

Rząd planuje powołanie instytucji Rzecznika Przedsiębiorców oraz komisji rządu i przedsiębiorców, ale nie planuje zwiększania liczby urzędników - zapewnił wicepremier Morawiecki.

Kolejną ważną częścią konstytucji dla biznesu ma być zasada, "by zapisy, w tym również skarbowe, nie mogły działać wstecz", a także, by wprowadzić "zasadę domniemania niewinności i milczącej zgody oraz propozycję mediacji zamiast sądów między przedsiębiorcami i między przedsiębiorcami a urzędami".

Mateusz Morawiecki zapowiedział też likwidację REGONU. - Przystąpiliśmy do dyskusji z GUS-em i jesteśmy na dobrej drodze, aby w ciągu najbliższego roku, półtora, zlikwidować REGON, aby była prostsza identyfikacja, żeby iść w tym kierunku cyfryzacji - zapowiedział. 

 

 

Kongres 590 w Jasionce

Do Jasionki na Kongres 590, oprócz najważniejszych przedstawicieli władz, przyjechali również reprezentanci największych polskich i zagranicznych firm, m.in.: PKO BP, PZU, PGNiG, Asseco, CD Projekt, Google, Inglot, Intel, Orange, Pratt & Whitney.

W zamierzeniu organizatorów celem kongresu jest wymiana idei i doświadczeń przedstawicieli środowisk, które mają wpływ na rozwój gospodarki i przedsiębiorczości.

Honorowym patronem kongresu jest prezydent Andrzej Duda.

Branża elektroniczna: propozycje Morawieckiego szansą dla biznesu

Propozycje zawarte w „Konstytucji biznesu” wicepremiera Mateusza Morawieckiego to szansa na poprawę warunków prowadzenia biznesu w Polsce – uważa prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik. Przedsiębiorcy liczą, że rozwiązania wejdą jak najszybciej w życie.

"Od dawna publicznie wskazujemy na to, że polski biznes potrzebuje jasnego, sprawiedliwego i przede wszystkim stałego prawa, które będzie gwarantowało stabilność funkcjonowania każdej firmy. 'Konstytucja Biznesu' przedstawiona przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego rzeczywiście wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom” – zauważa Kanownik.

Według niego na uwagę zasługuje przede wszystkim propozycja dotycząca wprowadzenia zasady domniemania niewinności firmy. "Dziś właściciel firmy traktowany jest przez urzędnika przedmiotowo. Musi tłumaczyć się przed nim i udowadniać swoją niewinność, podczas gdy sam urzędnik nie musi prowadzić postępowania dowodowego, by udowodniać winę podatnika. Przedsiębiorcy muszą zacząć być traktowani w urzędach po partnersku” – podkreślił Kanownik. (PAP)

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA