fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpłatna pomoc prawna

Prawnicy uruchamiają darmową pomoc dla firm

Prawnik
Adobe Stock
Okres pandemii to trudny czas przede wszystkim dla osób prowadzących własne działalności gospodarcze. Rząd z dnia na dzień wprowadza obostrzenia, które dotykają coraz więcej dziedzin naszego życia. W tym gąszczu tak częstych zmian coraz trudniej się połapać. Dlatego prawnicy uruchamiają darmową pomoc dla firm. Pomogą w napisaniu wniosków o zawieszenie spłat ZUS, rozłożeniu podatku na raty czy wstrzymaniu opłat. Pomogą napisać też wnioski o uzyskanie pomocy od państwa.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na SARS-CoV-2 od 23 października 2020 roku rząd wprowadził liczne obostrzenia. Najpierw zamknięto puby, restauracje czy kluby fitness. Tydzień później obostrzenia dotknęły handlarzy, którzy sprzedawali kwiaty i znicze na cmentarzach. Teraz rząd zapowiedział zamknięcie kin czy teatrów. Ograniczono też działalność galerii handlowych – od soboty działać w nich będą tylko drogerie, apteki, sklepy zoologiczne czy budowlane. Ograniczona zostanie też działalność hoteli. Wprowadzając kolejne obostrzenia, rząd chce ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii. Problem w tym, że zmiany wprowadzane są niemal z dnia na dzień. Przedsiębiorcy o kolejnych dowiadują się z konferencji prasowych, a akty prawne, które je wprowadzają publikowane są późno w nocy, na kilka godzin przed wejściem obostrzeń w życie. – Przepisy zmieniają się niemal z godziny na godzinę. Trudno w tym się połapać prawnikom, a co dopiero zwykłym ludziom. Dlatego wystąpiłem z inicjatywą uruchomienia porad prawnych dla firm – mówi Roman Ptak, burmistrz Niepołomic. – Musimy pomóc przedsiębiorcom, bo oni dają miejsca pracy i generują największe przychody dla gmin.

Na apel burmistrza szybko odpowiedziały kancelarie, które zgodziły się udzielać pomocy prawnej przedsiębiorcom. Już teraz w akcję zaangażowały się Ipso Legal, Olszenko, Kamiński i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych , Nowakowski i Wspólnicy, Dawid Gruszka Porady Prawne. – Nie spodziewałem się takiego szybkiego odzewu. Co najważniejsze wszystkie kancelarie zadeklarowały, że będą udzielały przedsiębiorcom porad pro bono, czyli za darmo – informuje Roman Ptak.

Przedsiębiorcy uzyskają od prawników kompleksową pomoc w zakresie dotyczącym zmian prawa związanego z pandemią. Kancelarie te nie tylko udzielą porad, ale też pomogą przygotować wnioski o odroczenie płatności ZUS czy danin podatkowych. Na razie akcja skierowana jest tylko do firm z Niepołomic i okolic. – Liczę, że przyłączą się do niej inne samorządy i kancelarie prawne. W czasie pandemii musimy sobie pomagać – mówi Roman Ptak.

Darmowa pomoc prawna dla przedsiębiorców rusza już od poniedziałku 9 listopada. Wystarczy skontaktować się z urzędem, a my połączymy potrzebujących z odpowiednią kancelarią - obiecuje burmistrz. Wystarczy napisać maila na adres: michal.hebda@niepolomice.eu

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA