fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Sbierbank tworzy swojego Alibabę

Bloomberg
Największy bank Rosji i Europy Wschodniej tworzy system zakupów w sieci na wzór chińskiego Alibaby. Może zgarnąć z rynku 27 proc. łącznych przychodów rosyjskich firm.
W Sbierbanku trwają prace nad utworzeniem narodowego systemu zakupów w internecie na wzór chińskiego giganta Alibaba. Jak dowiedział się Kommersant prezentacja projektu przez prezesa Hermana Grefa odbyła się w ostatni wtorek w obecności Władimira Putina.
Sbierbank chce stworzyć sieć organizacji skupionych wokół wspólnej platformy handlowej i wykorzystującej jej usługi do tworzenia ofert i transakcji z klientami. Bank szacuje, że do 2025 r obroty na platformie sięgną 27 proc. łącznych przychodów rosyjskich firm tj. 65 bln rubli (dziś to 1,02 bln dol.).
Atutami Sbierbanku przy tworzeniu platformy jest największa w Rosji baza klientów, własna platforma technologiczna; silne zespół analityków także wystarczające środki do zainwestowania w budowę takiego systemu.
Na celowniku jako przyszli uczestnicy platformy są następujące grupy branżowe: towary spożywcze; agd, elektronika; nieruchomości; edukacja, ochrona zdrowia, turystyka, hotelarstwo, telekomunikacja; usługi IT; budownictwo, sektor finansowy.
Możliwe są trzy scenariusze tworzenia platformy: Sbierbank buduje system sam; w partnerstwie z wielkimi firmami internetowymi, ale rosyjskimi - Yandex i Mail.ru Group; wreszcie Sbierbank może znaleźć partnera strategicznego za granicą - prawdopodobnie w Chinach.
Mark Zawadzki przedstawiciel Alibaba w Rosji przyznał, że grupa jest otwarta na każdą propozycję.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA