fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Aplikacja sędziowska i prokuratorska: znamy wyniki egzaminu

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Znamy wyniki konkursu na aplikacje: sędziowską i prokuratorską. Najlepszy wynik to 192, 5 pkt (w sumie z dwóch egzaminów). Kolejne – 190 pkt, 188, 5 pkt, 183, 5. Na aplikacjach jest 210 miejsc. Na liście upublicznionej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury widnieje 421 nazwisk. Dostaną się tylko najlepsi. Każdy z kandydatów, który znalazł się na liście musi teraz złożyć wniosek do dyrektora KSS i P o przyjęcie na konkretną aplikację. Nauka rozpocznie się w marcu 2019 r.

Do drugiej części egzaminu na aplikacje sędziowską i prokuratorską zakwalifikowały się 424 osoby. Odbyła się ona 11 grudnia 2018 r.

Czytaj także: Limity wiekowe dyskryminują kandydatów do KSSiP

Kandydaci mieli do rozwiązania trzy zagadnienia z prawa: prywatnego, publicznego i karnego. To tzw. kazusy, w których zdający mieli udowodnić nie tylko, że posiadają wymaganą wiedzę, ale też że posiedli umiejętność argumentacji.

Konkurs na aplikację składa się z dwóch etapów: testu sprawdzającego wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa oraz pracy pisemnej sprawdzającej umiejętności dokonywania wykładni i stosowania prawa, stosowania argumentacji prawniczej oraz kwalifikowania stanów faktycznych do zakresu właściwych norm prawnych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA