fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Analizy Rzeczpospolitej

W oczekiwaniu na przyśpieszenie

HR to dziedzina, w której polskie firmy dopiero zaczynają się uczyć innowacji.

Oczywiście, platformy rekrutacyjne już lata temu przeniosły się do internetu, a część procesów HR-owskich w przedsiębiorstwach, zwłaszcza procesów stosunkowo prostych i powtarzalnych, znalazła się w świecie cyfrowym. To jednak dopiero początek drogi.

Najbardziej istotny i zarazem najbardziej fascynujący wyścig branży HR dotyczy skutecznego rekrutowania pracowników, zwłaszcza tzw. talentów. Tutaj sytuacja jest – jak wskazujemy w naszym dzisiejszym raporcie – nieco paradoksalna, a technologie mogą wspomagać ten proces w bardzo ograniczonym zakresie, przynajmniej na razie. Talenty z reguły nie poszukują pracy, ale są aktywnie obecne w mediach społecznościowych, np. na LinkedIn. Całe zadanie dotyczy tego, żeby takich potencjalnych wartościowych pracowników w sieci znaleźć i skutecznie zrekrutować. Działy HR czy firmy HR wspomagane przez najnowocześniejsze technologie muszą w efektywny sposób przeczesywać media społecznościowe. Kto nie posiądzie tej umiejętności, może się pożegnać z łowieniem talentów. Sprawa jest na szczęście nieco prostsza w przypadku obsadzania mniej eksponowanych stanowisk – tutaj istnieją już stosunkowo skuteczne narzędzia, które potrafią wspomóc cały proces.

Kolejnym wyzwaniem dla działów HR jest analityka danych, zwłaszcza jeżeli dotyczą one wielotysięcznych załóg. Pomijając już ograniczenia prawne, problem stanowi nie tyle umiejętność gromadzenia setek tysięcy informacji, ile ich interpretacja i efektywne wykorzystanie. A możliwości są gigantyczne; nie chodzi tutaj o pilnowanie pracowników, lecz na przykład o rozumną optymalizację zasobów, od wykorzystania powierzchni w firmie po pomoc załodze poprzez usprawnienie zbyt czasochłonnych czy jałowych procesów.

Dobra wiadomość jest taka, że innowacje w obszarze HR nabierają i nabiorą gigantycznego przyspieszenia. Różnego rodzaju fundusze inwestują w tej dziedzinie olbrzymie pieniądze, i to inwestują w różnego rodzaju firmy – od startupów po dojrzałe przedsiębiorstwa. Wsparcie tych tysięcy projektów i pomysłów nie może pozostać bez skutku, cyfryzacja i technologie zmienią branżę HR, chociaż na razie, jak już wspomniałem, mamy do czynienia z początkiem tej drogi.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA