Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju

Zmiany kadrowe w krakowskich prokuraturach sięgają najniższych szczebli. Żaden z odwołanych prokuratorów nie otrzymał uzasadnienia decyzji przełożonych.

Publikacja: 27.05.2024 10:46

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar oraz I zastępca prokuratora generalnego,

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar oraz I zastępca prokuratora generalnego, prokurator krajowy Dariusz Korneluk podczas konferencji prasowej po spotkaniu z pracownikami Prokuratury Regionalnej w Krakowie

Foto: PAP/Art Service

Jak donosiły media, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar w połowie stycznia tego roku wystosował list do prokuratorów, w którym poinformował, że istotnym organem wymagającym odnowy jest właśnie prokuratura, która przez osiem lat podlegała negatywnym przemianom związanym z ograniczaniem niezależności i jej upolitycznieniem.

"W rezultacie stała się ona organem koncentrującym się na realizacji partykularnych interesów, co przekładało się na brak zainteresowania kompleksowym i realnym zarządzaniem całą strukturą w celu zapewnienia właściwych warunków do realizacji zadań, dysproporcjami w nakładaniu obowiązków służbowych, znaczącymi różnicami w sferze wynagrodzeń i generalnym brakiem wizji funkcjonowania instytucji" - przekazał szef resortu sprawiedliwości.

Spór o prokuratora krajowego

Wcześniej, 12 stycznia jeden z najbliższych współpracowników byłego szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry prokurator Dariusz Barski otrzymał pismo od prokuratora generalnego Adama Bodnara, w którym stwierdzono, że nie jest on już prokuratorem krajowym. Swoją decyzję minister Bodnar uzasadnił nieprawidłowym przywróceniem Barskiego do czynnej służby prokuratorskiej w 2022 r. Jednocześnie MS poinformowało, że prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego.

Zdaniem Bodnara prok. Barski nie spełniał wymogu pozostawania w stanie służby czynnej, ponieważ został przywrócony do niej bez odpowiedniej podstawy prawnej. Prokurator generalny powołał się przy tym na opinie trzech konstytucjonalistów. Decyzja ministra wywołała protesty zastępców Barskiego, którzy zarzucili Bodnarowi złamanie prawa.

Pod koniec stycznia Bodnar odwołał dziesięcioro prokuratorów okręgowych i regionalnych.

Czytaj więcej

Bodnar do pracowników prokuratury: będą podwyżki i duże zmiany

Stanowiska straciło 12 z 14 prokuratorów rejonowych

Radio RMF FM poinformowało w poniedziałek o kolejnych zmianach kadrowych. Tym razem dotyczą one prokuratur z okręgu krakowskiego. Dotychczas stanowiska straciło tam 12 z 14 prokuratorów rejonowych. Zmiana nie nastąpiła jedynie w Wieliczce oraz - z przyczyn osobistych - w Oświęcimiu - tam nowy szef ma być do końca września.

Co więcej, jak podaje rozgłośnia, nowo mianowani prokuratorzy rejonowi już zaczęli wymieniać swych zastępców. Rozmówcy RMF FM przyznają, że zmiany kadrowe w prokuraturach po wyborach są rzeczą naturalną. Nie pamiętają jednak, by gdziekolwiek w kraju były aż tak głębokie i dotykały najniższych szczebli.

Rozgłośnia zwraca uwagę, że żaden z odwołanych prokuratorów nie uzyskał uzasadnienia decyzji przełożonych.

Czytaj więcej

Personalne trzęsienie ziemi w prokuraturze. Bodnar podjął decyzje
Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Sądy i trybunały
Chaos po wyroku TK. Bez publikacji orzeczenia ustawy jednak niezagrożone
Sądy i trybunały
Bodnar chce dymisji członka nowej KRS. "Chaos w zarządzaniu sądem"
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży