- Mam bardzo dobre informacje dla wszystkich pracowników i uczniów, którzy pracują lub uczą się u naszych sąsiadów, czyli w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej - oznajmił na facebooku prezes rady ministrów.

Decyzja o częściowym zniesieniu kwarantanny została poprzedzona analizami epidemiologicznymi.

- Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa - pisze Morawiecki.

Premier podkreślił, że przedwczesne otwarcie granic to duże ryzyko. - (...) wyważenie interesu ekonomicznego pracowników transgranicznych i bezpieczeństwa waszych wspólnot samorządowych to spacer po linie. W żadnym wypadku nie możemy stracić równowagi - wyjaśnił. Premier wyraźnie zaznaczył, że jeśli dojdzie do reaktywacji wirusa na terenach przygranicznych zaprzepaścimy to co udało się dotychczas osiągnąć.

Morawiecki zaapelował o konsekwentne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Podkreślił ważną rolę samorządów przygranicznych w kontakcie z mieszkańcami. - To kwestia odpowiedzialności za mieszkańców poszczególnych powiatów i moi rozmówcy świetnie to rozumieją - napisał premier.