I tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca. Jeśli w I turze żaden z kandydatów nie otrzyma ponad połowy oddanych w wyborach głosów, wówczas dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem w I turze zmierzy się ze sobą w II turze, która odbędzie się 12 lipca.

Czytaj także:

Debata prezydencka: 5 pytań i pytania o pytania

W wyborach prezydenckich startuje 11 kandydatów: Andrzej Duda (urzędujący prezydent), Rafał Trzaskowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej), Szymon Hołownia (kandydat niezależny), Krzysztof Bosak (kandydat Konfederacji), Władysław Kosiniak-Kamysz (kandydat Koalicji Polskiej), Robert Biedroń (kandydat Lewicy), Paweł Tanajno (kandydat niezależny), Marek Jakubiak (kandydat niezależny), Mirosław Piotrowski (kandydat Ruchu Prawdziwa Europa – Europa Christi), Stanisław Żółtek (kandydat Kongresu Nowej Prawicy i Polexit-u), Waldemar Witkowski (kandydat Unii Pracy).

9 z 11 kandydatów startujących w wyborach z 28 czerwca startowało w wyborach, które miały odbyć się 10 maja. W tamtych wyborach nie startował Rafał Trzaskowski (kandydatką Koalicji Obywatelskiej była wówczas Małgorzata Kidawa-Błońska) oraz Waldemar Witkowski (nie zebrał 100 tysięcy uznanych przez PKW za ważne podpisów niezbędnych do zarejestrowania kandydatury).

W wyborach z 28 czerwca głosy będzie można oddawać w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie. Jedynie w dwóch gminach -  w Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie), zgodnie z rekomendacją Ministra Zdrowia, głosowanie ma odbyć się jedynie w formie korespondencyjnej. Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy podjęli już decyzję na którego z kandydatów oddadzą głos w I turze.

Na tak zadane pytanie 62,3 proc. respondentów odpowiedziało "Tak".

19,8 proc. wybrało odpowiedź: "Tak, ale nie wykluczam, że zmienię wybór".

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

"Nie" odpowiedziało 13 proc. ankietowanych.

4,9 proc. stwierdziło, że nie zamierza oddawać głosu w wyborach.

- Ostateczną decyzję podjęły już 2 na 3 osoby, które skończyły 50 lat i podobny odsetek badanych z wykształceniem średnim. Decyzję o tym na kogo oddać głos podjęło plisko 70% badanych o dochodach w granicach 3001 – 5000 zł. Częściej niepewni w tym temacie niż pozostali są osoby między 25 a 34 rokiem życia – ponad połowa z nich oraz te, których dochody nie przekraczają 1000 zł – rzadziej niż co druga z nich - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 23.06.-24.06.2020 r. Analizą objęto grupę 800 Internautów powyżej 18 roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18 roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.