Aktorka i reżyserka Marta Stebnicka zmarła 6 lipca w Warszawie w wieku 95 lat.

Artystka dd niemal 60 lat związana była z krakowskimi scenami, w tym między innymi Starym Teatrem. Oprócz aktorstwa Stebnicka zajmowała się również reżyserią oraz kształceniem w krakowskiej szkole teatralnej. Prywatnie była żoną poety-satyryka Ludwika Jerzego Kerna. "Z dużym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wspaniałej aktorki i legendy polskiego teatru prof. Marty Stebnickiej. W marcu obchodziła 95 lat" - czytamy we wpisie Starego Teatru na Facebooku. "Artystka niepowtarzalna w swych indywidualnych wyborach, błyskotliwie inteligentna, o wyrafinowanym poczuciu humoru, perfekcyjna warsztatowo, odważna i bezkompromisowa. Przeszła wszystkie stopnie teatralnego wtajemniczenia. Uroda, wdzięk, szlachetna elegancja, doskonałe panowanie nad formą, zaowocowało mnogością ról w repertuarze klasycznym, od dramatu po komedię i farsę – już w pierwszych latach aktorskiej kariery" - dodano.

Stebnicka w 1943 roku zadebiutowała w krakowskim konspiracyjnym teatrze Tadeusza Kantora, gdzie  zagrała między innymi Skierkę w "Balladynie" Juliusza Słowackiego i Telemaka w "Powrocie Odysa" Stanisława Wyspiańskiego. 

W latach 1947-1949 artystka pracowała także w Miejskich Teatrach Dramatycznych oraz do 1954 roku w Państwowych Teatrach Dramatycznych.

Od 1954 do 1960 roku Stebnicka współpracowała też z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Od 1960 roku do połowy lat 80. pracowała natomiast w Starym Teatrze, gdzie zagrała około 30 ról, współpracując między innymi z Władysławem Krzemińskim, Lidią Zamkow, Zygmuntem Hübnerem czy Konradem Swinarskim.