[srodtytul]Teatr[/srodtytul]
[b]BIESIADA U HRABINY KOTŁUBAJ [/b]
Studio
Zabawa słowem oparta na wczesnym opowiadaniu Gombrowicza i fragmentach jego „Dzienników”. Irena Jun w towarzystwie kwartetu smyczkowego zaprasza do salonu tytułowej hrabiny, gdzie śmiech i okrucieństwo splatają się w jedno.
[i]PKiN, plac Defilad 1, tel. 022 656 69 41, sobota, niedziela, godz. 19.[/i]
[b]KONIEC PIEŚNI [/b]
STUDIUM TEATRALNE
Kilkadziesiąt lat temu w domach na Białostocczyźnie rozbrzmiewały pieśni – teraz już się ich tam właściwie nie śpiewa. Film Piotra Borowskiego pokazuje, jak dziś reagują na nie ci, od których pieśni odeszły.
[i]Ul. Lubelska 30/32, tel. 022 833 43 60, sobota, godz. 18, wstęp wolny.[/i]
[b]TEATR W STREFIE WOJNY [/b]
Dramatyczny
Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Warszawa Centralna: spotkanie z Jonatanem Stanczakiem (jednym z założycieli The Freedom Theatre z palestyńskiego Jeninu) prowadzone przez Joannę Rajkowską i Artura Żmijewskiego.
[i]Plac Defilad 1, tel. 022 656 68 44, sobota, godz. 17, wstęp wolny.
—ar[/i]
[srodtytul]Sztuka[/srodtytul]
[b]79 m kw. de 5.5[/b]
Magazyn Praga
Grupa designerów z Francji, na których punkcie oszalał cały świat projektowania użytkowego, zaprezentuje na Pradze ekspozycję specjalnie przygotowaną dla Warszawy. Artyści zasłynęli w 2003 r., gdy w Paryżu otworzyli szpital dla mebli, które znaleźli na śmietnikach.
[i]Ul. Ząbkowska 27/31, tel. 022 670 11 85, godz. 11 – 16.[/i]
[b]Psychosomatic Rebuilding [/b]
Galeria Witryna
Piotr Knopik – malarz, grafik komputerowy i autor instalacji z grupy artystycznej Szu-Szu – pokazuje swoje „psommy”. Są to wielowymiarowe lub zupełnie płaskie, postaci zasiedlające wirtualny świat gry Second Life.
[i]Pl. Konstytucji 4, czynne całą dobę.
—igse[/i]
[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]
[b]Podróże w karecie Jana III Sobieskiego [/b]
Muzeum – Pałac w Wilanowie
W tureckim namiocie stojącym w Gaju Akademosa Wilanowskiego Parku odbywają się warsztaty edukacyjne dla dzieci. Ich uczestnicy (w wieku od pięciu do dziesięciu lat) dowiedzą się m.in. czym i do jakich zakątków Europy podróżowali król Jan III Sobieski oraz królowa Marysieńka i jak wyglądała mapa RP w XVII wieku.
[i]Ul. S. Kostki-Potockiego, sobota, godz. 10 – 14.[/i]
[b]Calineczka DK Śródmieście[/b]
Opowieść Hansa Christiana Andersena o przygodach maleńkiej dziewczynki, którą marząca o dziecku kobieta znalazła w kielichu kwiatu to temat Poranku Familijnego dla dzieci. Uroda Calineczki stała się powodem wielu cierpień, zanim przyniosła dziewczynce miłość małego Elfa. Po spektaklu w wykonaniu Teatru Kafka z Lalką warsztaty artystyczne z animatorami Studia Twórczego Rozwoju.
[i] Ul. Smolna 9, niedziela, godz. 10 i 12.
—tr[/i]
[srodtytul]Kulinaria[/srodtytul]
[b]Oberża pod Czerwonym Wieprzem[/b]
Do końca października trwa tu Jesienny Festiwal Golonki i Piwa. Golonkę, czyli gicz prosięcia, zjemy na rozmaite sposoby znane w różnych regionach Niemiec. Golonka z Brandenburgii to mięso z pieca, Golonka Nadreńska jest smażona na patelni, podlana pszennym piwem, serwowana z modrą kapustą, Golonka Saksońska dusi w warzywach i zapieka w piecu, a Bawarska podawana jest w specjalnym sosie karmelowo-piwnym. Każda kosztuje 33 zł. Dodatkowo możemy liczyć na małe piwo gratis.
[i]Ul. Żelazna 60, tel. 022 620 58 51.[/i]
[b]Esencja Smaku[/b]
W jesiennej karcie dynia, cykoria, pieczone jabłko i kminek. Zjemy m.in. dynię pieczoną z jajkiem w koszulce, rukolą, orzeszkami pinii i grzaneczkami (27 zł) oraz pieczonego klopsa na sałatce z kaszy gryczanej z marynowaną gruszką (30 zł). Nowością są dania w niższych cenach serwowane cały dzień: farfalle w kremowym sosie z kurczakiem i rukolą (26 zł) i zapiekanka ze szpinaku, kuskusu, pomidora san marzano i sera (24 zł). Poza tym dostaniemy tu codziennie inny lunch w cenie 21 zł. Karta zmienia się co miesiąc.
[i]Ul. Odolańska 10, tel. 022 845 09 44.
—mq[/i]