Rewitalizacja Zabłocia trwa od 2006 roku. ?Z jednej strony powstały tam modne lofty i pracownie projektantów mody, z drugiej Muzeum Historyczne. To metoda połączenia tradycji ?i nowoczesności?
Elżbieta Koterba: Ustalenia planu i programu rewitalizacji pozwalają porządkować ten teren, zachowując jego charakter, sprawiając jednocześnie, że nowa zabudowa będzie powstawała w harmonii z tą zabytkową. Takie połączenie stanowi idealne tło dla różnorodności jej wykorzystania, która decyduje ?o jakości organizmu miejskiego. To miejsce aktywne i przyjazne zarówno dla mieszkańców, jak i gości.
Jakie są plany rozwoju ?tej dzielnicy?
Proces rewitalizacji rozpisany jest na wiele lat. Nie wystarczy jednorazowe przekształcenie przestrzeni, by zaczęła ona tętnić życiem. Zresztą te procesy nie są jeszcze zakończone. Czeka na swą kolej wschodnia część dzielnicy (za torami kolejowymi), a w Lokalnym Programie Rewitalizacji Zabłocia jako projekt nadrzędny wskazano rewitalizację al. Lipowej, nadanie jej reprezentacyjnego charakteru, która będzie łączyć miejsca o charakterze przestrzeni publicznych ?na Zabłociu, tj. placu Bohaterów Getta, Muzeum Sztuki Współczesnej, Fabryki Schindlera i terenów usługowych przy ?al. Powstańców Wielkopolskich.
Czy Zabłocie stanie się dzielnicą młodych, zdolnych, kreatywnych? Stanie się wizytówką Krakowa, inną – nie historyczną, ale właśnie nowoczesną?