W czasie, gdy świat skupia swoją uwagę na płonącej dżungli amazońskiej w Brazylii, w Boliwii powierzchnia objęta pożarami od czwartku podwoiła się. Ogień niszczy wioski i ogromne połacie lasów tropikalnych w regionie Robore.

Dwa miesiące przed wyborami prezydent Boliwii Evo Morales zawiesił kampanię wyborczą na co najmniej tydzień, aby skupić się na walce z pożarami.

Morales początkowo wstrzemięźliwie przyjmował oferty pomocy międzynarodowej podkreślając, że Boliwia poradzi sobie z pożarami samodzielnie.

Ale w związku z coraz poważniejszym kryzysem i coraz trudniejszym położeniem mieszkańców kraju, wydaje się zmieniać zdanie - pisze Sky News.

- Otrzymaliśmy oferty pomocy. Przyjmujemy je, czy pochodzą od grup międzynarodowych, osób prywatnych czy prezydentów - stwierdził ostatnio.

Wsparcie Boliwii zaoferowały Argentyna, Paragwaj, Peru, Chile i Hiszpania. W walce z ogniem pomaga też specjalny Boeing 747 "supercysterna" sprowadzony z USA.

Z ogniem walczy obecnie ok. 2 tysięcy żołnierzy, strażaków, a także małe samoloty i śmigłowce zrzucające wodę na płonące lasy.

Morales jest oskarżany o to, że przyczynił się do zwiększenia skali pożarów swoją polityką rozwoju obszarów wiejskich. Prezydent Boliwii jest oskarżany o akceptowanie wypalania lasów, aby przygotować teren pod rolnictwo czy budowę domów.