W lubelskim Teatrze Starym nietypową rolę zaprezentuje w sobotę Jadwiga Jankowska-Cieślak w prapremierze „Kimberly Akimbo" Davida Lindsaya-Abaire'ego w reżyserii Aleksandry Popławskiej. Urodzona w 1951 r. wybitna aktorka zagra nastolatkę chorą na progerię. To dolegliwość, która dotyka jedną osobę na cztery miliony. Chorzy żyją zwykle kilkanaście lat, starzejąc się kilka razy szybciej niż inni. Ale choroba to też pretekst, by opowiedzieć o tym, że wszystkim daleko do normalności.

Krakowski Teatr im. Słowackiego da w piątek premierę Katarzyny Szyngiery, reżyserki głośnego rzeszowskiego spektaklu „Nie oddamy Lwowa", który wygrał festiwale R@port, Kontrapunkt i Ogólnopolski Konkurs Na Wystawienie Polskiej Sztuki. Teraz pokaże „Jedzonko" wg reportaży Mirosława Wlekłego badających pochodzenie i okoliczności wytwarzania jedzenia. Zobaczymy, co łączy wizytę w supermarkecie z zakupami na ekobazarku, cyklonami pustoszącymi wybrzeża odległego kraju i największą hodowlą drobiu.

W piątek Teatr Nowy w Poznaniu zaprasza na premierę „Matki" Witkacego w reżyserii Radka Stępnia, autora głośnego spektaklu gdańskiego Wybrzeża „Śmierć komiwojażera". Tym razem zajmie się „rodzinnymi więziami, które stają się więzami". W roli tytułowej Antonina Choroszy. W Legnicy zaś „Król Lear" inscenizowany przez Annę Augustynowicz z Mirosławem Zbrojewiczem.