Konkurs mający obalić Krzysztofa Głuchowskiego w Teatrze Słowackiego unieważniony

Zarząd Województwa Małopolskiego z uwagi na nieusuwalną wadę procedury konkursowej, podjął decyzję o unieważnieniu konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Publikacja: 20.10.2023 18:28

Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Krzysztof Głuchowski

Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Krzysztof Głuchowski

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

„Zbieram wszystkie dowody łamania prawa” – powiedział „Rzeczpospolitej” 18 października Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego, gdy małopolski samorząd przeprowadzał konkurs na dyrektora tej sceny w Krakowie.

Atak PiS na Głuchowskiego

Od 600 dni dyrektor Krzysztof Głuchowski ma status „w odwołaniu” po premierze „Dziadów” Mai Kleczewskiej, która nie spodobała się funkcjonariuszom PiS, choć nie oglądali spektaklu.

– Od ponad 600 dni jestem prześladowany, a instytucja, którą kieruję, traktowana jako zło konieczne – mówił „Rz” Głuchowski.

Czytaj więcej

Bardzo dziwny konkurs na dyrektora Teatru im. Słowackiego

Od lata PiS w małopolskim samorządzie realizował swój plan, związany w konkursem, który miał wyłonić dyrektora na kadencję 2024–2029, chociaż dyrektor Krzysztof Głuchowski cieszy się poparciem zespołu, który zdobywa wiele nagród, i ma opinię jednego z najlepszych w kraju.

W komisji konkursowej zasiadło dziewięć osób, a sześć reprezentowało w różnych formach PiS. Utajniono nazwiska startujących, motywując to RODO.

- Z tego, co podała jedna z gazet, wygląda na to, że jedna z osób startuje pomimo zarzutów, zaś jeden z członków komisji nie ma stosowanych uprawnień. Z pisma związków zawodowych wiem, że jedna z kopert była otwarta i już z tego powodu cały konkurs powinien być unieważniony - mówił nam Głuchowski.

Unieważnienie konkursu

Tak też się stało, co ogłoszono 20 października. Przewodniczący komisji skierował do Marszałka Województwa Małopolskiego pismo o unieważnienie konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Uzasadnieniem jest właśnie incydent naruszenia przez pracownika dziennika podawczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego koperty zawierającej ofertę jednego z uczestników konkursu.

Komunikat brzmi: „Zgodnie z zasadami demokratycznego państwa prawa działania organów publicznych wymagają należytego udokumentowania podejmowanych przez siebie rozstrzygnięć. W zaistniałej sytuacji związanej z incydentem naruszenia koperty zawierającej ofertę uczestnika, nie ma możliwości stwierdzenia prawidłowości podjętej przez komisję konkursową uchwały. Okoliczność ta nie daje się pogodzić z zasadami prawa, wobec czego przewodniczący komisji konkursowej uznał, że zachodzą obiektywne, wyjątkowe i szczególne okoliczności uzasadniające konieczność unieważnienia postępowania konkursowego”.

Zarząd Województwa Małopolskiego, po rozpatrzeniu pisma, z uwagi na nieusuwalną wadę procedury konkursowej, podjął decyzję o unieważnieniu konkursu.

„Zbieram wszystkie dowody łamania prawa” – powiedział „Rzeczpospolitej” 18 października Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego, gdy małopolski samorząd przeprowadzał konkurs na dyrektora tej sceny w Krakowie.

Atak PiS na Głuchowskiego

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Teatr
Możliwy przełom w sprawie Teatru im. Słowackiego
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Teatr
Tradycja Teatru TV zobowiązuje
Teatr
Jacek Cieślak: Teatr TV dla młodszych widzów w internecie
Teatr
Warszawski Teatr Capitol zaprasza w wakacje!
Teatr
Na Broadwayu młode czarownice święciły tryumfy. Teraz "Wicked” w Teatrze Roma