Monodram Natalii Kostrzewy „Więcej światła” był już pokazywany na scenie Teatru Praga, a wcześniej na Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego. Tym razem zostanie zaprezentowany w języku angielskim.

Wyreżyserowany przez Jerzego Lacha spektakl powstał częściowo na podstawie autentycznych przeżyć Kostrzewy, która zdecydowała się – jak wielu Polaków – na emigrację do Dublina. I choć podobnie jak oni chwytała się różnych zajęć (m.in., jak w monodramie, sprzedawała buty), uparcie dążyła do realizacji marzenia aktorskiego. Jej historia znalazła swój happy end. Kostrzewie udało się zagrać w pełnometrażowym filmie „The Looking Glass” i nadal szuka swojej szansy na zrobienie kariery za granicą.

Drugie przedstawienie, które w tym roku pojedzie do Edynburga, to przygotowana specjalnie z okazji obchodów urodzin Bogusława Schaeffera „Era Schaeffera”.

Multimedialne, interaktywne widowisko po raz pierwszy zostało zaprezentowane w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie z udziałem samego jubilata i Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. To spektakl interaktywny i multimedialny, łączący wizualizacje, fragmenty tekstów Schaeffera i jego kompozycji, zacierający granice pomiędzy różnymi gatunkami sztuki.

[i]Polskie teatry w Edynburgu – prezentacje, Teatr Praga, Warszawa, ul. Otwocka 14, wstęp wolny, informacje tel. 22 670 29 49, niedziela (27.06.), godz. 14-19[/i]