Ashcroft przeprowadza niezależne sondaże od 2010 roku. Są one uważane za wiarygodne i często są szeroko omawiane na Wyspach.

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez Ashcrofta w październiku, na grupie 1558 pełnoletnich mieszkańców Anglii, spośród wszystkich brytyjskich wyborców 36 proc. respondentów uważa, że doprowadzenie do brexitu jest ważniejsze niż zachowanie integralności terytorialnej kraju. 45 proc. ankietowanych jest przeciwnego zdania.

Spośród zwolenników brexitu wśród wyborców Partii Pracy, 48 proc. uważa, że wyjście z UE jest ważniejsze niż zachowanie integralności terytorialnej kraju. Oznacza to, że wyborcy ci dopuszczają możliwość, iż w wyniku brexitu częścią Wielkiej Brytanii przestanie być Irlandia Północna lub Szkocja.

Jednocześnie 51 proc. ankietowanych Anglików nie miałoby nic przeciwko oderwaniu się Szkocji od Wielkiej Brytanii. 39 proc. deklaruje, że taką decyzję szkotów przyjęłoby z przykrością. 6 proc. uczestników sondażu byłoby szczęśliwych, gdyby Szkocja oderwała się od Wielkiej Brytanii.

Spośród zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z UE 61 proc. nie miałoby nic przeciwko temu, że Szkocja oderwałaby się od Wielkiej Brytanii.

43 proc. respondentów uważa, że po brexicie niepodległość Szkocji stanie się bardziej prawdopodobna.

Tylko 9 proc. Anglików uważa, że na obecności Szkocji w Wielkiej Brytanii korzysta przede wszystkim Anglia, Walia i Irlandia Północna. Zdaniem 37 proc. korzysta na niej przede wszystkim Szkocja.