- We wtorek w godzinach wieczornych zakończyliśmy badanie materiału pobranego od trzydziestu pacjentów, którzy w niedzielę wrócili z Chin, z miejscowości Wuhan. W żadnej z badanych próbek nie stwierdziliśmy obecności koronawirusa - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na specjalnej konferencji prasowej.

- Oznacza to, że tych trzydziestu pacjentów, którzy znajdują się w Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, na dziś nie jest nosicielami koronawirusa - dodał.

- Stan zdrowia tych osób jest dobry. Nie mamy żadnych niepokojących sygnałów, że wykazują objawy infekcji - zapewnił. Poinformował, że badania zostaną powtórzone pod koniec tygodnia. Do tego czasu pacjenci pozostaną w szpitalu.

W niedzielę do Polski przyleciało 30 Polaków ewakuowanych wojskowym samolotem z Wuhan. Pasażerowie trafili do szpitala klinicznego we Wrocławiu na obserwację. Jak wcześniej informował Kraska, koronawirusa wykryto w Belgii u osoby ewakuowanej z Chin wraz z Polakami.

Pobrane od objętych kwarantanną próbki trafiły do laboratorium w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny. Badania miały wykazać, czy ktoś z ewakuowanych zaraził się koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia deklarowało, że poddane obserwacji osoby opuszczą szpital, gdy będzie pewność, że nie są zarażone wirusem z Wuhan.

W szpitalach w Polsce pod obserwacją przebywa 35 osób z podejrzeniem wirusa. W niedzielę premier Mateusz Morawiecki mówił, że w Polsce nie odnotowano przypadku zarażenia koronawirusem. - Służby medyczne są przygotowane na taką ewentualność - deklarował.

Czytaj także:
Olkusz: Podejrzenie zarażenia wirusem z Wuhan. Mężczyzna wrócił z Chin

W związku ze sprawą wirusa z Wuhan w kraju monitoringiem państwowych służb sanitarnych objętych jest 480 osób.

- Wszystkie służby są w pełnej gotowości - zapewnił Kraska dodając, iż służby nie wykluczają, że w Polsce koronawirus się pojawi.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

Z najnowszych danych chińskiej Komisji Zdrowia Publicznego wynika, że w Chinach liczba ofiar koronawirusa zwiększyła się do 490, a liczba chorych - do 24324.

Czytaj także:
Ojciec zabrany na kwarantannę, dziecko zmarło. Dymisje w Chinach

Z danych wynika, że w ciągu doby liczba ofiar wirusa 2019-nCoV zwiększyła się o 65, zaś liczba chorych - o 3887.

Łącznie koronawirusa wykryto już w 24 państwach świata - podaje WHO. Poza Chinami kontynentalnymi zanotowano 176 przypadków zachorowań.

Poza kontynentalną częścią Chin zanotowano dwa śmiertelne przypadki wirusa - w Hongkongu i na Filipinach. Obie ofiary przed wykryciem u nich wirusa odwiedziły Wuhan - miasto, w którym w grudniu 2019 roku pojawił się odzwierzęcy koronawirus.

Koronawirusa wykryto u 10 osób na statku wycieczkowym, który przybił do portu w Jokohamie - poinformował japoński minister zdrowia. Wszyscy pasażerowie statku objęci są kwarantanną, japoński resort zdrowia podkreśla, że liczba chorych na statku może być większa. Na statku znajduje się ok. 3700 pasażerów, jak dotąd przebadano 273.

W Hongkongu, w którym potwierdzono 17 przypadków koronawirusa, od dwóch dni strajkują pracownicy ochrony zdrowia, domagający się całkowitego zamknięcia granicy Hongkongu z Chinami (Hongkong ma status regionu autonomicznego w Chinach).