Na niedawnej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że szczepienia na koronawirusa nie będą w Polsce obowiązkowe. Wcześniej odnosząc się do szczepionki na COVID-19 mówił: - Planujemy zaszczepić całą populację dorosłych.

Dowiedz się więcej:
Minister Niedzielski o epidemii koronawirusa: Chyba powoli możemy troszeczkę się uśmiechnąć

Minister zdrowia wyrażał nadzieję, że "wszyscy nasi obywatele będą chętni do zaszczepienia" się. - Przygotowujemy się do tego, żeby zakupić szczepionkę praktycznie dla każdego obywatela - informował.

Wcześniej także premier Mateusz Morawiecki mówił, że szczepienia na koronawirusa nie będą obowiązkowe.

Z kolei zdaniem prof. Krzysztofa Simona, "kiedy ponad połowa Polaków deklaruje, że się nie zaszczepi, musimy pomyśleć o wprowadzeniu obowiązku szczepienia".

Czy obowiązek szczepień na koronawirusa jednak będzie? - To, co mówi prof. Simon zawsze należy brać pod uwagę, bo to doświadczony zakaźnik - powiedział prof. Andrzej Horban, pytany w radiowej Jedynce o sprawę. - Myślę, że słowo "brać pod uwagę" jest adekwatne do tego, co się teraz dzieje - dodał.

- Jeżeli się wprowadza coś, co jest obowiązkowe, to trzeba mieć możliwość wyegzekwowania - podkreślił Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych, główny doradca premiera ds. walki z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

"Dla ludzi starszych, schorowanych często jest to kara śmierci"

- Trudno jest mi wyobrazić sobie, że łapie się obywatela na ulicy i się go szczepi przymusowo. Trudno też wyobrazić sobie, że się go karze, gdy się nie zaszczepi - mówił prof. Horban.

Zdaniem doradcy premiera Mateusza Morawieckiego, w przypadku osób niezaszczepionych kara jest "dość prosta - zaczyna się chorować".

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

- Kara ta jest łagodna dla młodych, którzy przechodzą zakażenie w sposób bardzo łagodny. Kara ta jest dużo bardziej dramatyczna dla ludzi starszych, schorowanych, bo często jest to kara śmierci. I chyba trzeba w ten sposób tłumaczyć ludziom - stwierdził prof. Horban.

Szczepionka na koronawirusa po trzeciej fazie badań

Krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych podkreślił, że szczepionka na COVID będzie dopuszczona po trzeciej fazie badań klinicznych, nie wcześniej. Dodał, że szczepionki rosyjska i chińska nie przeszły badań trzeciej fazy. - Badania trzeciej fazy określają bezpieczeństwo i skuteczność na większej populacji niż, powiedzmy, 20-30 osób, jak jest to robione w trakcie badań drugiej fazy - tłumaczył. - To musi potrwać i musi kosztować - zaznaczył prof. Horban.