Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 175

Rosyjska agencja powołując się na swe źródła przekazała, że nowym dowódcą Floty Czarnomorskiej został wiceadmirał Wiktor Sokołow. Nominacja oznacza, że ze stanowiska zdymisjonowany został admirał Igor Osipow.

RIA podała, że Sokołow został przedstawiony członkom rady wojskowej floty w porcie w Sewastopolu. Rozmówca agencji ocenił, iż to "normalne", że nominacja Sokołowa nie została publicznie ogłoszona w trakcie (jak inwazję nazywa Rosja) "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie.

Czytaj więcej

Putin: Rosyjska broń wyprzedza zachodnią o dekady

Władimir Putin dokonał zmiany dowódcy Floty Czarnomorskiej po serii wybuchów na okupowanym przez Rosję Krymie.

W czasie dotychczasowych działań wojennych na Ukrainie Rosjanie mieli stracić - jak podawał ukraiński Sztab Generalny - 15 jednostek nawodnych.

Ukraińcom udało się m.in. zatopić krążownik "Moskwa" - okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, który był pierwszym krążownikiem utraconym przez Rosję/ZSRR od 1941 roku i pierwszym utraconym przez Rosję okrętem flagowym od czasu wojny carskiej Rosji z Japonią w latach 1904-1905.

Od czasu zatopienia "Moskwy" rosyjskie okręty oddaliły się od ukraińskiego wybrzeża, obawiając się zatopienia przy użyciu pocisków przeciwokrętowych. "Moskwa" została zatopiona z użyciem pocisków "Neptun" - broni ukraińskiej produkcji.