Zarówno szczepionka Pfizer/BioNTech, jak i szczepionka firmy Moderna, oparte są na tej samej technologii mRNA. Szczepionki te nie zawierają cząstek nieaktywnego wirusa lecz fragment RNA wywołujący taką samą reakcję układu odpornościowego, jak kontakt z prawdziwym patogenem.
CDC podkreśla, że szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderna "nie są zamiennikami", ale - "w wyjątkowych sytuacjach" jeśli "nie można ustalić, jaką szczepionkę podano w pierwszej dawce, albo szczepionka podana w pierwszej dawce nie jest dostępna, wówczas dostępna w danej chwili szczepionka mRNA może być podana (szczepionej osobie) po co najmniej 28 dniach od otrzymania przez nią pierwszej dawki" - głoszą wydane w czwartek wytyczne.
"Jeśli dwie dawki różnych szczepionek mRNA na COVID-19 zostaną podane w takiej sytuacji (lub gdy stanie się to nieumyślnie), wówczas rekomenduje się, by nie podawać już żadnej dodatkowej dawki jednej z tych szczepionek" - podkreśla CDC.
CDC przyznaje, że "bezpieczeństwo i skuteczność" w przypadku otrzymania po jednej dawce obu szczepionek "nie mogą być oszacowane".
Jednocześnie Centra podkreślają, że należy podjąć "wszelkie wysiłki", by każda osoba otrzymała dwie dawki tej samej szczepionki.