Sondaż: Co czwarty Polak uważa, że Zjednoczona Prawica przetrwałaby bez Jarosława Kaczyńskiego

"Czy Pani/Pana zdaniem Zjednoczona Prawica utrzymałaby jedność, gdyby prezesem PIS przestał być Jarosław Kaczyński?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 04.11.2023 08:04

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Po wyborach parlamentarnych, w których PiS uzyskał 35,38 proc. głosów, co przełożyło się na 194 mandaty w Sejmie, a więc o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość, nowy szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Marcin Mastalerek, pytany w Radiu Zet czy Jarosław Kaczyński powinien udać się na polityczną emeryturę odpowiedział "tak".

Czytaj więcej

Nowy prezydencki minister mówi, że Kaczyński powinien odejść na polityczną emeryturę

Jarosław Kaczyński stoi na czele PiS od 2003 roku

Dopytywany o odpowiedź "tak" na pytanie czy Jarosław Kaczyński powinien przejść na emeryturę Mastalerek przyznał, że "wyobraża to sobie, bo sam prezes Kaczyński o tym mówił". - Ja nie powiedziałem kiedy powinien odejść - zastrzegł. - Sam prezes Kaczyński zapowiadał, że po tej kadencji odejdzie na polityczną emeryturę. Natomiast ważne jest, bo sukcesja jest czymś oczywistym, żeby jeżeli będzie odchodził to nie tak, że z dnia na dzień powie "odchodzę" tylko, żeby w sposób odpowiedzialny poprowadził tę partię, żeby wybrano takie kierownictwo, które da szansę na zwycięstwie - dodał.

Sam Jarosław Kaczyński zapowiedział, że obecna kadencja na stanowisku prezesa PiS będzie jego ostatnią kadencją. Kadencja ta kończy się w 2025 roku.

Jarosław Kaczyński stoi na czele PiS od 2003 roku. Wcześniej prezesem partii był jego brat, późniejszy prezydent Rzeczpospolitej, Lech Kaczyński. Pod wodzą Kaczyńskiego PiS wygrał wybory parlamentarne w 2005, 2015 i 2019 roku.

W wyborach w 2015, 2019 i 2023 roku PiS startował w formule Zjednoczonej Prawicy - czyli de facto koalicji PiS, Solidarnej Polski (w 2023 r. Suwerenna Polska) i Porozumienia (w 2021 roku miejsce Porozumienia zajęły Partia Republikańska oraz stowarzyszenie OdNowa, a z list PiS do Sejmu startowali w 2023 r. również członkowie ruchu Kukiz'15).

Sondaż: 49 proc. Polaków z wyższym wykształceniem uważa, że Zjednoczona Prawica rozpadnie się bez Kaczyńskiego

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy, ich zdaniem, Zjednoczona Prawica utrzymałaby jedność, gdyby prezesem PIS przestał być Jarosław Kaczyński.

Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 25 proc. Polaków.

Odpowiedzi "nie" udzieliło 43,4 proc. ankietowanych.

31,6 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Rozpadu ugrupowania po odejściu od władzy Jarosława Kaczyńskiego spodziewa się prawie co druga osoba posiadająca wyższe wykształcenie (49%) i 52% badanych, których dochody przekraczają 5000 zł netto. Częściej niż ogół badanych w jedność obecnego obozu rządzącego po zmianie prezesa wątpią respondenci z największych miast (53%) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 31 października - 2 listopada 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Po wyborach parlamentarnych, w których PiS uzyskał 35,38 proc. głosów, co przełożyło się na 194 mandaty w Sejmie, a więc o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość, nowy szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Marcin Mastalerek, pytany w Radiu Zet czy Jarosław Kaczyński powinien udać się na polityczną emeryturę odpowiedział "tak".

Jarosław Kaczyński stoi na czele PiS od 2003 roku

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Grudziądz: W sekretariacie prezydenta doszło do incydentu. Zatrzymano 41-latka
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Społeczeństwo
Genetycy poszukują bliskich ofiar zbrodni UPA w Puźnikach na Wołyniu
Społeczeństwo
Sondaż: Adopcja dzieci przez związki partnerskie? Co myślą o tym Polacy?
Społeczeństwo
Plaga żmij na Dolnym Śląsku. „Widzę je na ścieżkach, na łąkach, koło ogrodów"
Społeczeństwo
Sondaż: Czy Ukraina powinna zostać członkiem NATO? Znamy zdanie Polaków