W grupie znaleźli się aktywiści i studenci broniący praw środowiska LGBTQ. Ich ewakuacja była możliwa dzięki interwencji brytyjskiego MSZ i współpracy wspierających to środowisko grup - brytyjskiej Stonewall i kanadyjskiej Rainbow Railroad.

Rainbow Railroad, kanadyjska organizacja charytatywna, poinformowała, że ​​zgłosiła ponad 700 próśb o pomoc i zidentyfikowała co najmniej 200 osób, które powinny być natychmiast ewakuowane z Afganistanu. Wezwała również rządy Kanady i USA do pomocy w wydostaniu się stamtąd większej liczby ludzi

Jako pierwsi możliwość wyjazdu do Wielkiej Brytanii otrzymali ci, którzy wcześniej wspierali jej działania w Afganistanie, związane z prawami kobiet, wolnością słowa, prawami mniejszości i demokracją.

Czytaj więcej

Kobiety z Afganistanu apelują do ONZ: Nie wpuśćcie do siebie talibów

29 osób, które w piątek wylądowały w Londynie, otrzymały od Wielkiej Brytanii szanse na rozpoczęcie nowego życia. W kolejnych miesiącach przybędą tam kolejne osoby, najbardziej narażone na niebezpieczeństwo po przejęciu władzy przez talibów.

Również w piątek rzecznik ministerstwa finansów Afganistanu zażądał od państw Zachodu odmrożenia aktywów zgromadzonych w europejskich bankach i amerykańskiej Rezerwie Federalnej, w celu uratowania gospodarki przed upadkiem. Kraj nękany jest skutkami poważnej suszy, która powoduje głód.

Czytaj więcej

Afgańczycy sprzedają dziewczynki przyszłym mężom. Z głodu

Afgańskie aktywa zostały zamrożone po tym, jak mimo obietnic składanych przez talibów jedną z pierwszych podjętych przez nich decyzji było odsunięcie kobiet od nauki i pracy, akty zemsty na współpracownikach poprzedniej władzy i zapowiedź ponownego wprowadzenia zasad szariatu.

Czytaj więcej

Talibowie żądają odmrożenia aktywów. Inaczej "ucierpi Europa"

Talibowie mieli także przestrzegać praw człowieka - obecnie utrzymują, że tak właśnie jest, ale w ramach prawa islamskiego, a to nie obejmuje praw gejów.