Jak poinformował rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski na łamach PAP, zarządzenia ograniczające działalność Izby w odniesieniu wpływających spraw dyscyplinarnych i immunitetowych zostały przedłużone do stycznia przyszłego roku. 

Jednocześnie, w sprawach w których składy zostały już wyznaczone, sędziowie mają wyłączne kompetencje do ich prowadzenia. "Co do zasady nowe składy sędziowskie nie są wyznaczane i "ta sytuacja będzie dalej trwała, tak jak było". 

Czytaj więcej

Izba Dyscyplinarna zawiesiła sędziego Ferka. Orzekał wbrew wyrokowi TK

I prezes Sądu Najwyższego zawiesiła dotychczasowe funkcjonowanie Izny ze względu na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że polski system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest wbrew unijnemu prawu. 

Zawieszenie Izby Dyscyplinarnej obejmuje taki zakres jak ostatnio - nowe sprawy mają trafiać do sekretariatu I prezes SN, a o biegu spraw przekazanych już Izbie decydować ma jej prezes lub wyznaczony skład. 

Sędzia Małgorzata Manowska zdecydowała się na taką decyzję biorąc pod uwagę rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą oraz ze względu na zaawansowanie prac w jego kancelarii. 

W ciągu jednego dnia przerwy w zawieszeniu Izba Dyscyplinarna zdążyła orzec w sprawie sędziego Macieja Ferka - zawieszono go w czynnościach służbowych oraz obniżono o połowę jego uposażenie.

Czytaj więcej

Rewolucja w sądach. Wiemy, co z weryfikacją obecnych sędziów