Praca sezonowa to cała turystyka i usługi - mówi Marta Zięba Szklarska i dodaje, że to doskonałe miejsce pracy dla uczniów i studentów i doskonała szkoła życia.

Stawki w Polsce są dość wysokie. Jednak różnią się jednak znacznie od stawek w Niemczech. Młodzi ludzie chętnie wyjeżdżają do pracy do Niemiec czy Holandii, gdzie mogą więcej zarobić a zarazem pozwiedzać.

Praca wakacyjna, zwłaszcza w branży hotelarskiej, jest trudna i ciężka. – Brakuje pracowników, którzy chcą się zaangażować i pracować dłużej – podkreśla Marta Zięba.

Pracodawcy wolą zatrudniać osoby pełnoletnie, głównie ze względu na kwestie bezpieczeństwa i kwestie administracyjno-prawne – podkreśla szefowa Świata Kadr. Jednak także dla osób poniżej 18 roku życia znajdą się miejsca pracy. Także w przemyśle turystycznym.

Co zrobić by nie dać się oszukać?

Należy pamiętać, że umowę o pracę należy podpisać na samym początku. - A przynajmniej jak najszybciej – podkreśla Zięba-Szklarska. Wszelkie odwlekanie podpisywania umowy przez pracodawcę powinno sprawić, że pracownikowi zapali się światło alarmowe. Pracodawca, który odwleka podpisywania umowy o pracę zazwyczaj jest nieuczciwy i nie płaci po wykonaniu pracy.

- W Polsce w pracach sezonowych dominują Ukraińcy. Polacy wyjeżdżają za granicę, a do nas przyjeżdżają Ukraińcy – podkreśla Marta Zięba i dodaje, że w Polsce jest już około miliona legalnie pracujących Ukraińców.

Jak Brexit wpłynie na polski rynek pracy? Czy Polacy wrócą w Wysp do Polski?

Autopromocja
Nowy numer już w sprzedaży

Skąd się wzięły igrzyska rzymskie?

ZAMÓW

- Dobrze by było gdyby wrócili – mówi Marta Zięba, podkreślając, że mogliby przywieźć swoje doświadczenia oraz kulturę pracy. Jednak może się okazać, że nie będą chcieli zostać w Polsce, głównie ze względu na niższe zarobki. Być może wyjadą do innych krajów Europejskich. Jednak zdaniem szefowej Świata Kadr dobrze by było, by wrócili ponieważ na polskim rynku pracy coraz bardziej brakuje pracowników.