Zgodnie z kontraktem, ZEM będzie producentem wiązek elektrycznych do najnowszego modelu samochodu Opel Astra. W pierwszej fazie projektu zaplanowano zatrudnienie ponad 250 pracowników. Dlatego firma i współpracujące z nią agencje pośrednictwa pracy rozpoczęły rekrutację na stanowiska robotnicze.

Rozpoczęcie nowej produkcji planowane jest za miesiąc, po naborze pracowników i ich odpowiednim przeszkoleniu. "3 sierpnia pierwsza grupa 60 pracowników wyjedzie na dwutygodniowe szkolenie do zakładów firmy Delphi w Ineu w Rumunii. Dwie kolejne grupy pracowników będą szkolone w ZEM Ełk na najnowocześniejszych liniach montażowych, które aktualnie są instalowane w zakładzie" - zapowiedziała spółka w komunikacie, zamieszczonym na stronie Urzędu Miasta w Ełku.

Zdaniem dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Ełku, Dariusza Kuprewicza, zapowiedź zatrudnienia tylu osób jest niezwykle istotna dla lokalnego rynku pracy. "Oferta tak dużego jednorazowego naboru zdarza się nam chyba po raz pierwszy" - przyznał.

Ełcki zakład zwrócił się do urzędu pracy o pomoc w znalezieniu 100 pracowników. Według Kuprewicza, ponieważ chodzi o pracę, która wymaga długiego stania przy linii produkcyjnej, powinny to być osoby stosunkowo młode i sprawne manualnie. "Nie ukrywam, że jest problem z naborem tych ludzi, ale zrobimy wszystko, żeby zaspokoić potrzeby pracodawcy" - zapewnił.

Stopa bezrobocia w woj. warmińsko-mazurskim od wielu lat jest najwyższa w kraju, w czerwcu wynosiła 16,6 proc. Według analiz urzędów pracy, mimo tak dużej liczby bezrobotnych duża część pracodawców ma problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Wskazują głównie na niedobór siły roboczej o odpowiednich kwalifikacjach technicznych.

ZEM w Ełku od kilkudziesięciu lat produkuje wiązki motoryzacyjne; przewody akumulatorowe i wiązki zapłonowe do wszelkiego typu pojazdów i urządzeń. Współpracuje z wieloma koncernami motoryzacyjnymi i czołowymi światowymi dostawcami części samochodowych. Obecnie przy produkcji pracuje ok. 600 osób.