LocusRobotics, firma ze Stanów Zjednoczonych, planuje sprzedaż automatycznych maszyn, które pracować mogą np. w magazynach. Ich zadaniem będzie dowożenie towarów z półek do ciężarówek wożących towary do odbiorców.

 

- Jeśli z powodu Brexitu nastąpi faktycznie spadek zatrudnienia w tego typu gałęziach przemysłu i usług, będzie to doskonała okazja do rozwoju dla nas – mówi Bruce Welthy, założyciel LocusRobotics.

 

Brytyjska premier Theresa May planuje zmniejszyć liczbę imigrantów przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii z 300 tys. do 100 tys. rocznie. Może mieć to negatywne skutki dla biznesu na Wyspach, szczególnie dla przemysłu spożywczego i handlu detalicznego, które są bardzo uzależnione od pracowników zagranicznych, a nie są przygotowane na nagłą automatyzację procesu produkcji.

 

Jedna czwarta pracujących w magazynach Amazona czy wielkiego sklepu internetowego z odzieżą Asos nie urodziła się w Wielkiej Brytanii. W przemyśle spożywczym z zagranicy pochodzi 41 proc. pracujących, wynika z danych Obserwatorium Migracji na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Skoro więc Brexit grozi ograniczeniem dostępu pracowników z Europy, firmy na Wyspach chcą przyspieszyć automatyzację.