Jak wyjaśnił,  adwokatów obowiązuje tajemnica adwokacka oraz tajemnica obrończa.

- Ta druga w żaden sposób nie może być w polskim prawie naruszona, bo to jest tajemnica na równi z tajemnicą spowiedzi.  Wyobraźmy sobie teraz sytuację, że w każdym konfesjonale jest podsłuch - mówił Przemysław Rosati.

Jego zdaniem w polskim prawie nie ma żadnych podstaw, by jakikolwiek organ mógł używać Pegasusa.

- Możliwa jest kontrola operacyjna, ale to co innego, bo prowadzona jest pod kontrolą sądu - wyjaśnił szef NRA.

- Jeżeli prawdą jest, że Pegasus jest używany w stosunku do polskich obywateli, to doszłoby do złamania zasady kardynalnej: zaufania do państwa. I to jest dramat, bo  trudno normalnie funkcjonować w państwie, do którego nie mamy zaufania. Nie wiemy bowiem, czy nasza rozmowa z adwokatem, księdzem, kimkolwiek innym, nie została nagrana, przetworzona i odsłuchana przez osoby nieuprawnione - powiedział mec. Rosati.

Czytaj więcej

Telefon Giertycha zhakowany Pegasusem. Prezes adwokatury interweniuje

Po doniesieniach o inwigilacji adwokata Romana Giertycha za pomocą  Pegasusa, prezes NRA skierował pisma do premiera Mateusza Morawieckiego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jak poinformował, nie otrzymał jeszcze odpowiedzi. 

- Czekam, nie zamierzam tej sprawy odpuścić – powiedział.

Rosati był pytany, czy inni adwokaci też zgłaszają podejrzenia o podsłuch. 

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

- Trafił do mnie jeszcze jeden sygnał od innego adwokata. To nie jest osoba zajmująca się głośnymi procesami. Zamierzam tę sprawę wyjaśnić. Taka jest rola samorządu zawodowego  - odparł.

Pytany, czy NRA sprawdza, czy także inni adwokaci też byli inwigilowani, Rosati powiedział: 

- Zastanawiałem się nad tym. Zobaczymy, jaka będzie odpowiedź od adresatów mojej korespondencji. Natomiast mam pomysł, jak próbować ustalić, czy - a jeżeli tak, to w jakim zakresie - podsłuchuje się adwokatów w Polsce. Obawiam się, że skala może być szersza - stwierdził.

- Jeszcze mam zaufanie do państwa, jednak ostatnie zdarzenia dotyczące wykorzystania Pegasusa zburzyły jego spokój - dodał.

Czytaj więcej

Kardas, Gutowski: Orwellowska wizja świata realizuje się obok nas