Celebryci skazani za reklamowanie alkoholu. Jest oświadczenie Palikota

Warszawski sąd skazał byłego posła Janusza Palikota, gwiazdora TVN Jakuba Wojewódzkiego oraz ich wspólnika Tomasza Czechowskiego za reklamowanie alkoholu w Internecie - donosi "Super Express". Janusz Palikot opublikował w związku z publikacją "SE" oświadczenie, w którym twierdzi, że nie został wezwany do sądu i nic nie wie o wyroku.

Publikacja: 23.05.2023 08:14

Janusz Palikot i Jakub Wojewódzki

Janusz Palikot i Jakub Wojewódzki

Foto: PAP/Marcin Kmieciński/FOTON

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie nie miał wątpliwości, że wszyscy trzej złamali ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Mają zapłacić wysokie kary finansowe.

- Oskarżonego Janusza Palikota uznaję się za winnego i wymierza karę 80 tys. zł grzywny. Jakuba Wojewódzkiego uznaje się winnego i wymierza mu karę 70 tys. zł grzywny. Tomasza Czechowskiego uznaje się winnego i wymierza mu karę 70 tys. zł grzywny – cytuje wyrok "SE". Poza tym Palikot ma zapłacić ok 9 tys. zł kosztów sądowych, a Wojewódzki i Czechowski po 8 tys. zł.

Czytaj więcej

Jest akt oskarżenia przeciwko Palikotowi i Wojewódzkiemu

Jak pisaliśmy na rp.pl, 59-letni Janusz Palikot, 60-letni Jakub Wojewódzki i 30-letni Tomasz Czechowski prowadzą spółkę, zajmującą się produkcją i sprzedażą wysokoprocentowych alkoholi. Wszyscy trzej na Instagramie od kilku lat intensywnie reklamowali wysokoprocentowe napoje alkoholowe – wódkę, whisky i okowitę.

Surowy wyrok skomentował Jan Śpiewak, który złożył zawiadomienie o tym, że celebryci promują alkohol, choć jest to zagrożone karą.

- Nareszcie, koniec zbijania fortuny na reklamowaniu trucizny – komentował tabloidowi Śpiewak. - To było dwóch facetów ponad prawem, którzy jako pierwsi złamali tabu reklamowanie wódki, co jest prawnie zakazane. Cały ich model biznesowy był oparty na tym przestępstwie – dodał.

W związku z publikacją "Super Expressu" Janusz Palikot opublikował na Facebooku następujące oświadczenie:

"Nic mi nie wiadomo o wydaniu przez sąd wyroku. Orzeczenia nie otrzymałem. Nie zostałem też wezwany do sądu, nie odbyła się publiczna rozprawa sądowa i nie zostałem wysłuchany. Znakiem czasów jest, że w Polsce wyroki ogłasza prasa, zanim jeszcze uczyni to sąd wobec obywatela. Zapowiedziałem w marcu, że swojego stanowiska będę bronił przed sądem i wtedy publicznie zabiorę głos w tej sprawie. Oczekuje niczego więcej tylko respektowania praw należnych mi, jak każdemu obywatelowi RP."

Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Praca, Emerytury i renty
Ważny komunikat ZUS. Chodzi o wypłaty z programu Rodzina 500+
Zadania
Decyzje o warunkach zabudowy mogą być wstrzymane na lata
Podatki
KSeF w Sejmie: E-faktury pójdą prosto do fiskusa
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Podatki
Pierwsze mieszkanie bez podatku, szóste z wyższym
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy