Radiostacja przypomina, że chodzi o ustawę wprowadzającą obowiązek noszenia maseczek, zniesienie odpowiedzialności karnej lekarzy za nieumyślne błędy medyczne w pandemii czy zagwarantowanie służbom mundurowym pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z powodu zakażenia koronawirusem.

RMF zwraca uwagę, że wszystkie te zmiany mogłyby być już obowiązującym prawem, gdyby nie pomyłka w głosowaniu grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, która poparła poprawkę Senatu. Przyznała ona stuprocentowy dodatek covidowy wszystkim lekarzom, a nie - jak od początku chciała partia rządząca - wyłącznie medykom skierowanym do walki z pandemią.

Czytaj także:

Dodatek covidowy nie dla wszystkich medyków. Sejm przegłosował

Nowelizacja naprawcza natychmiast została przyjęta przez Sejm i trafiła do Senatu, ale jak podaje RMF FM izba wyższa będzie jednak broniła dodatku dla wszystkich lekarzy, bo to pomysł senackiej większości. Co więcej, senatorowie nie zamierzają się spieszyć, zajmą się nowelizacją w niemal ostatnim możliwym terminie - na posiedzeniu 25-27 listopada.

- To oznacza, że sejmowa większość będzie mogła skutecznie odwrócić swoją wpadkę dopiero w pierwszym tygodniu grudnia i dopiero wtedy należy spodziewać się publikacji pierwotnej ustawy wraz z jej nowelizacją - wyjaśniają dziennikarze RMF FM.