Tusk zapowiada zmiany w Funduszu Kościelnym. "Musi to być decyzja wiernych"

Premier Donald Tusk zapowiedział w środę zmiany w Funduszu Kościelnym. Mają one zmierzać w kierunku systemu odpowiedzialności finansowej wiernych za swoje kościoły.

Publikacja: 27.12.2023 16:47

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu

Foto: PAP/Leszek Szymański

Jak pisaliśmy niedawno na łamach rp.pl, jednym z 100 konkretów na 100 dni rządów Koalicji Obywatelskiej była likwidacja Funduszu Kościelnego. Tymczasem w nowym budżecie środki na Fundusz Kościelny to rekordowe 257 mln złotych.

- Likwidacji Funduszu Kościelnego nie ma w umowie koalicyjnej. Wzrost nakładów na ten fundusz wynika ze wzrostu płacy minimalnej, która z kolei przekłada się na wyższe składki. Fundusz Kościelny w zdecydowanej większości odpowiada za odprowadzanie składek duchownych — tłumaczył w TVN24 minister finansów, Andrzej Domański.

Czytaj więcej

KO zapowiadało likwidację Funduszu Kościelnego, a budżet będzie rekordowy. Donald Tusk reaguje

Do tej kwestii odniósł się w środę premier Donald Tusk. Ogłosił powołanie międzyresortowego zespołu, który będzie pracował nad zmianą systemu finansowania Funduszu Kościelnego oraz innych źródeł finansowania z pieniędzy publicznych kościołów, w tym także zasad finansowania świadczeń emerytalnych i rentowych dla osób duchownych. W skład zespołu wejdą m.in. wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), szef MSWiA Marcin Kierwiński (PO), minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) i minister finansów Andrzej Domański (PO).

Szef rządu podkreślił, że zmiany będą konsultowane z kościołami. Ustalono, że będą one zmierzały w stronę systemu odpowiedzialności finansowej wiernych za swoje kościoły. - A więc mówimy tutaj o systemie dobrowolnego odpisu od podatku osób zainteresowanych wsparciem swojego kościoła. Musi to być decyzja wiernych, a nie decyzja państwowa, tak aby wszyscy mieli też poczucie sprawiedliwości — podkreślił Donald Tusk.

Czytaj więcej

Rząd Tuska odpowiada prezydentowi Dudzie. Jest nowa ustawa okołobudżetowa
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność