Zgodnie z zapowiedziami przedstawionymi podczas czwartkowej konferencji ministerstwa zdrowia do obszarów szczególnie zagrożonych zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 dojdą dwa kolejne województwa.

Oprócz woj. warmińsko-mazurskiego, które jako pierwsze określono tym mianem i woj. pomorskiego, które uwzględniono w poprzednim rozporządzeniu listę uzupełniono o woj. mazowieckie i lubuskie.

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że mieszkańcy województwa mazowieckiego i lubelskiego otrzymają po 4 szt. maseczek na osobę.

Czytaj także: Nowe rozporządzenie covidowe. Co się zmieni od 11 marca

Oznacza to, że kolejne obszary kraju będą musiały zmierzyć się z dotkliwszymi ograniczeniami, zakazami i nakazami.

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem w tych województwach od 15 do 28 marca 2021 r. zamknięte będą musiały być hotele, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe. Powrócą również ograniczenia w funkcjonowaniu galeriach handlowych. Tylko niektóre sklepy i punkty usługowe będą otwarte. Chodzi m.in. o apteki, drogerie, sklepy spożywcze, salony prasowe.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Czytaj także: Nowe obostrzenia covidowe - jest jednolity tekst rozporządzenia

Minister Niedzielski zapowiedział również, że w nowych województwach objętych surowszymi restrykcjami wprowadzona zostanie nauka hybrydowa dla uczniów klas 1-3 w szkołach podstawowych. 

W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt przepisów w tej sprawie. 

W nowych przepisach znalazło się też uzupełnienie ws. kolejności wykonywanych szczepień. Teraz obok osób urodzonych w latach 1942–1951 dostęp do szczepionki uzyskają pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia.

Ponadto osoby, o których mowa wyżej, którym przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zostało wystawione skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19, są do niego uprawnione.