W listopadzie 2017 roku wojewoda mazowiecki na cztery lata zarejestrował cykliczne Marsze Niepodległości organizowane 11 listopada w centrum Warszawy. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości złożyło ponownie wniosek w tej sprawie.

W poniedziałek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał w tej sprawie zgodę. Decyzję tę zaskarżył do sądu prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Miejscy urzędnicy argumentują, że wydarzenie to nie odbywało się cyklicznie.- W ubiegłym roku nie odbyło się ostatnie z cyklicznych zgromadzeń organizowane przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Prezydent wydał zakaz jego organizacji, który został utrzymany postanowieniami sądów dwóch instancji. Oznacza to, że to zgromadzenie nie miało kontynuacji w ciągu ostatnich trzech lat - mówiła Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka ratusza, Monika Beuth-Lutyk.

Jak informowało w ubiegłym tygodniu Radio Zet, w "Wykazie zgłoszeń dotyczących zgromadzeń publicznych" widnieje już przyjęte zgromadzenie, którego trasa pokrywa się z trasą Marszu Niepodległości.

Zaplanowane wydarzenie ma rozpocząć się o godzinie 14. Do godziny 17 uczestnicy mają przemaszerować z ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego.

Nieoficjalnie wiadomo, że za zgłoszeniem stoi Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Czytaj więcej

Marsz Niepodległości na ulicach Warszawy
Marsz Niepodległości ponownie zgromadzeniem cyklicznym. Podpis wojewody