Nie żyje Jerzy Zięba, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach

W czwartek w wieku 70 lat zmarł adwokat Jerzy Zięba, wieloletni dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach.

Publikacja: 20.07.2023 15:04

Dziekan świętokrzyskiej izby adwokackiej Jerzy Zięba

Dziekan świętokrzyskiej izby adwokackiej Jerzy Zięba

Foto: PAP/Piotr Polak

Informację podała w czwartek Naczelna Rada Adwokacka. 

Jerzy Zięba był cenionym adwokatem, bardzo zaangażowanym w życie samorządu adwokackiego – od 2004 roku był wybierany na delegata na Krajowe Zjazdy Adwokatury, w NRA pełnił funkcję członka Prezydium NRA - podaje serwis NRA adwokatura.pl.

W Izbie kieleckiej cieszył się poważaniem i zaufaniem adwokatów. W roku 2007 r. został wybrany na stanowisko dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach. Ponownie wybrany na to stanowisko w kadencji 2010–2013, a następnie w 2016 oraz w 2021 r.

Od 2004 r. był wybierany delegatem na Krajowe Zjazdy Adwokatury. XI Krajowy Zjazd Adwokatury 23 listopada 2013 r. wybrał adwokata Jerzego Ziębę w skład Naczelnej Rady Adwokackiej, a następnie powierzono mu w kadencji 2013–2016 funkcję członka Prezydium NRA.

W roku 2016 ponownie został wybrany na funkcję dziekana Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej w Kielcach.

Wiele lat pełnił funkcję wykładowcy szkolenia aplikantów, był wychowawcą szeregu roczników aplikantów adwokackich, członkiem komisji egzaminacyjnych i komisji konkursów krasomówczych.

Jerzy Zięba był twórcą i redaktorem naczelnym kwartalnika „Palestra Świętokrzyska”, wydawanego od roku 2007 przez Świętokrzyską Izbę Adwokacką. Był współautorem monografii „Adwokatura świętokrzyska. Zarys dziejów od początku XIX wieku”, wydanej w 2013 r. Aktywnie uczestniczył w pracach Komisji Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki NRA oraz Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich. Był członkiem Kolegium Redakcyjnego „Palestry” oraz członkiem Rady Programowej Ośrodka Badawczego Adwokatury.

Był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (studia na kierunku prawo w latach 1972-1976), w latach 1976–1979 odbył aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Kielcach, następnie w latach 1980–1982 odbył aplikację adwokacką w Izbie Adwokackiej w Kielcach. W 1982 r. uzyskał wpis na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Kielcach i od 1983 r. nieprzerwanie wykonywał zawód adwokata w Kielcach.

W latach 1992-1995 pełnił funkcję zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach. W kadencjach 1983-1986 i 1998-2001 był członkiem Sądu Dyscyplinarnego, w latach 2001–2004 członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach, a w kadencji 2004–2007 pełnił funkcję wicedziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, uchwałą z 21 października 2008 r. przyznało adw. Jerzemu Ziębie Odznakę Adwokatura Zasłużonym.

31 maja 2012 r. został uhonorowany przez Ministra Sprawiedliwości najwyższym resortowym odznaczeniem Medalem Pamiątkowym Ministra Sprawiedliwości, za zasługi dla polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Rada przypomina, że Jerzy Zięba był znany z miłości do sportu, propagował sportową integrację w Adwokaturze. Otrzymał odznakę „Za Zasługi dla Sportu” przyznaną  w 2014 r. przez Ministra Sportu i Turystyki. 

Informację podała w czwartek Naczelna Rada Adwokacka. 

Jerzy Zięba był cenionym adwokatem, bardzo zaangażowanym w życie samorządu adwokackiego – od 2004 roku był wybierany na delegata na Krajowe Zjazdy Adwokatury, w NRA pełnił funkcję członka Prezydium NRA - podaje serwis NRA adwokatura.pl.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży